אומגה 3 מומלץ

ינואר 18, 2022

8 מוצרי אומגה 3 נבדקו
8 שעות מחקר
35 ביקורות שנבחנו
ללא פרסומות

אומגה 3 זהו אחד התוספים הנפוצים והפופולאריים שיש כיום. התועלות שלו מרובות וכוללות בין היתר: שמירה על תפקוד התקין של המוח,
מערכת הלב והדם, הורדת כולסטרול רע, מניעת דלקות ושיפור התפקוד הגופני באופן כללי.

עם רשימה ארוכה של תועלות והתעניינות גוברת מצד הציבור, אין זה פלא שלכל חברת תוספים יש כיום תוסף אומגה 3. הבעיה שאיכותם משתנה בהתאם לכמה מאפיינים ולכן על מנת לקבל את התועלת המלאה כדאי לבחור בחוכמה. 

בדיוק בשביל זה בחנו 8 תוספים מוכרים הקיימים בשוק וגיבשנו עבורכם המלצה לגבי תוסף אומגה 3 המומלץ ביותר כרגע. 

מדריך לבחירת אומגה 3

ייתכן והרופא שלכם הציע שתאכלו סלמון נא או דגים שומניים אחרים לפחות פעמיים בשבוע. הסיבה להמלצה הו היא שדגים מסוימים עשירים בחומצת השומן אומגה 3. אלו הם שומנים בריאים אשר מייטיבים מאוד עם הלב, המוח ואיברים נוספים בגוף. 

הגוף שלכם לא יכול לייצר את חומצת השומן אומגה 3, לכן הוא צריך להשיג אותה מהמזון אותו אתם אוכלים. המקורות האידיאלים למזון עשיר באומגה 3 הם:

על אף שמזון צריך להיות המקור העיקרי ממנו אתם משיגים את חומצת השומן אומגה 3, רוב האנשים לא מצליחים לצרוך מספיק אומגה 3 מהמזון שלהם בלבד.  אם זה המצב שלכם, הצעד הראשון הוא לאכול עוד דגים ומאכלים אחרים עשירים באומגה 3. מלבד לספק לכם אומגה 3, למאכלים האלו ישנם יתרונות בריאותיים נוספים הכוללים:

כדורי אומגה 3

סוגים של חומצת שומן אומגה 3

ישנם 3 סוגים עיקריים של חומצת שומן אומגה 3:

EPA

הסוג הזה של אומגה 3 יכולה להימצא בעיקר ב:

 עוזר למזער דלקות בגוף  EPA.

DHA

DHA הכרחי לבריאות המוח ותפקודו. הסוג הזה של אומגה 3 יכולה להימצא בעיקר ב:

ALA

הסוג הזה של אומגה 3 יכולה להימצא בעיקר באגוזי מלך, זרעי צ׳יה וזרעי פשתן. סוג זה נמצא גם בסוגים שונים של שמן ירקות כמו:

הגוף יכול להמיר ALA לשני הסוגים האחרים של אומגה 3 – EPA ו – DHA, שהם הסוגים האקטיבים יותר של חומצ השומן, אך רק בכמויות קטנות. 

השפעת אומגה 3 על הבריאות שלך

כשזה מגיעה למניעת או טיפול במחלות, מחקרים רבים הראו כי אין יתרון משמעותי בנטילת כמויות יומיות נמוכות של תוספי אומגה 3. רק תוספי אומגה 3 חזקים יותר הניתנים במרשם רופא השפיעו באמת על הבריאות לטובה.

קפסולות שמן דגים במרשם רופא מכילות רמה גבוהה יותר של חומצת שומן אומגה 3 מאשר תוספי אומגה 3 ללא מרשם רופא. בנוסף, הם קרוב לוודאי נבדקו בקפדנות גדולה יותר בטרם יצאו לשוק. 

השומנים בדם שלכם כוללים כולסטרול טוב (HDL), כולסטרול רע (LDL) וטריגליצרידים. ייתכן והרופא שלכם ימליץ לכם על קפסולות שמן דגים במרשם רק אם רמת הטריגליצרידים שלכם גבוהה מאוד (מעל 500 מיליגרם לליטר). ישנם ממצאים המראים כי תוספי אומגה 3 במרשם רופא יכולים להעלות את רמת הכוסטרול הטוב בדמכם, אך הם עלולים להעלות גם את רמת הכולסטרול ה״רע״ בגופכם.

יש מספר גורמים שיש לשקול, אותם רק הרופא שלכם, אשר מכיר אתכם היטב יכול לדעת ולומר לכם אם הינכם מועמדים טובים לשימוש בתוספי אומגה 3 במרשם. מחקרים מראים כי רמת טריגליצרידים גבוהה קשורה לסיכון גבוה למחלות לב ושבץ. עם זאת, יש צורך ביותר מחקר על מנת לקבוע אם תוספי אומגה 3 במרשם רופא אכן מורידות את הסיכון לחטוף מחלות לב וכלי דם. 

רמה גבוהה מאוד של טריגליצרידים קשורה עם למחלות לבלב. לפניכם כמה תוספי אומגה 3 במרשם רופא הקיימות בשוק:

קופסאות אומגה 3

תופעות לוואי של תוספי אומגה 3 ללא מרשם רופא

כמות האומגה 3 הרשומה בתווית יכולה להיות גבוהה יותר ממה שגופכם באמת צריך. בנוסף, תוספים אלו אינם מכילים בהכרח אומגה 3 טהורה, אלא עלולים להכיל מרכיבים אחרים ומזהמים. 

תוספי חומצת שומן אומגה 3 ללא מרשם רופא עלולים לגרום לתופעות לוואי מתונות כמו:

חשוב להתייעץ עם הרופא שלכם לפני שאתם מתחילים לקחת תוספי אומגה 3 במידה ואתם:

תופעות לוואי של תוספי אומגה 3 במרשם רופא

תופעות לוואי נפוצות של תוספי אומגה 3 במרשם רופא משתנות בהתאם לסוג התוסף שקיבלתם.

תופעות הלוואי של אפנובה כוללות:

תופעות הלוואי של לובאזה ואומטריג כוללות:

כאבי פרקים הם תופעת לוואי מוכרת של ואסקפה.

תוספי חומצת שומן אומגה 3 במרשם רופא או מנות גבוהות של תוספי אומגה 3 ללא מרשם יכולות גם להשפיע על יכולת הדם להתקרש [1]. אנשים אשר נוטלים מדללי דם צריכים להיזהר מזה כאשר הם נוטלים תוספי אומגה 3. התייעצו עם הרופא שלכם במידה ואתם נוטלים מדללי דם כמו וארפרין או תרופות אנטי דלקתיות שאינן סטרואידים כמו אספירין ואייביפרופן, אפילו תה מורינגה הוא בעל תכונות אנטי דלקתיות, חשוב ליידע את הרופא לגבי כל תוסף שלכם.

חומצות שומן אומגה 3 מורידות רמות טריגליצרידים גבוהות, אך סוגים המכילים DHA עלולים להעלות את רמת הכולסטרול ה״רע״ בדם זה עלול להיות בעייתי אם אתם סובלים מכולסטרול גבוה, מה שלרוב קורה כאשר סובלים מרמת טריגליצרידים גבוהה.

כאן תוכלו למצוא רשימה של ויטמינים לשיפור הזיכרון שאומגה 3 הוא אחד מהם כמובן. 

יותם פרל
יותם פרל
אולי יעניין אותך..
דילוג לתוכן