דיאטה לילדים

יוני 30, 2022

האם תזונה של ילדים צריכה להיות שונה מתזונה של מבוגרים? האם מה שילדים אוכלים משפיע על ההתפתחות שלהם? האם כדאי לנו, ההורים, להיות נוקשים עם הילדים שלנו בנוגע למה שהם אוכלים?

שאלות רבות עולות בנושא התזונה בכל הקשור לילדים אך אין מספיק מחקר שלפיו נדע איך להתנהג עם הילדים עם האוכל שלהם. התפתחות הילד היא נושא מעניין מכיוון שמעבר לשאלה מה הם צריכים לאכול ומה לא, הורים שונים מחזיקים באמונות שונות לגבי איך לגדל את הילדים שלהם. במאמר זה נציג הסברים, רעיונות והשערות מעניינות שעשויות לעזור לכם להבין מה הילדים שלכם צריכים לאכול.

איך ילדים שונים ממבוגרים?

מהרגע שהזרע מופרה בביצית, הוא מתחיל תהליך התפתחות ארוך שחלק ממנו נמשך עד סוף חייו של האדם וחלק משמעותי מתחיל להאט בין גיל 20 ל-30 כשהממוצע בסביבות גיל 25. הגוף מתפתח ומשתנה וכך גם המוח, האיבר הפעיל ביותר בגוף האדם.

עד גיל 25 בן אדם נמצא בהתפתחות מתמדת, הגוף משתנה ונבנה בצורה האידיאלית לסביבתו ובגלל זה הגוף גם צורך משאבים רבים. אומנם ילדים מחלימים מדברים מסויימים בצורה הרבה יותר קלה ממבוגרים, חוסר כלשהוא עלול לפגוע בתהליך ההתפתחות ולגרום ללקויות ולבעיות בריאותיות. תזונת הילדים צריכה להיות מלאה במגוון מזונות רחב כך שלילד בתהליך ההתפתחות, לא יחסר דבר.

למעשה הילד הממוצע במדינה מערבית כיום ניזון מתפריט הלוקה בהרבה חוסרים. כתוצאה מתזונה הלוקה בחומרים מזינים, נוצרות בעיות בהתפתחות שלא חשבנו אפילו לקשר למזון.

איזה אוכל מזיק לילדים?

המזון המשווק היום לילדים לוקה בחסר מהרבה סיבות. המזון יכול להיות תעשייתי מדי, לא מכיל מספיק חומרים מזינים או שפשוט מזון מיותר שאין באמת סיבה לאכול.

שימו לב!

אנחנו נציין במאמר זה הרבה מאוד רכיבים, זה עלול להישמע מאיים או בלתי אפשרי. למדו, השארו עד סוף המאמר ואנחנו נסביר איך לעשו את המעבר ומה כדאי לעשות כדי שהוא יהיה כמה שיותר קל.

מה לא כדאי לילדים לאכול?

כשמדובר במזון הלא בריא לאדם ובעיקר להתפתחותו המילה הראשונה שעולה כמעט לכל אדם לראש היא: סוכר. פחמימה היא חומר מזין חיוני לאדם אך כמו כל אחד משלושת מרכיבי המזון, יש טוב ויש רע.

כשאנחנו צורכים פחמימה, אנחנו רוצים שהיא תיהיה כמה שפחות תעשייתית, מעובדת. פחמימה טובה היא פחמימה שכמה שיותר דומה לצורה שבה קטפו אותה, לדוגמא הבטטה. זאת פחמימה מדהימה שכדאי לצרוך.

עוד סממן לפחמימה טובה הוא שהיא מתעכלת לאט, "מלאה", עקרון חשוב בדיאטות רבות כמו "דיאטת הפחמימות". בשפה המקצועית היא נקראת פחמימה בעלת ערך גליקמי נמוך והכוונה היא שלאחר שנאכל פחמימה זו והיא תהפוך לסוכר, הסוכר ישתחרר לאט למערכת הדם שלנו. פחמימה לא טובה היא כזו שמשתחררת מהר לדם ומקפיצה את רמת הסוכר בדם.

מה היא פחמימה לא ממש טובה? המתונות יותר הן פסטות, לחמים וכל דבר שעשוי מקמח. הפחמימות האלו לא יזיקו מדי, אבל הן אינן מכילות כמעט שום חומר מזין מכיוון שתהליך הטחינה שבדרך כלל גם מבוצע על דגן ששכב על המדף הרבה זמן גורם לאיבוד כל הדברים הטובים.

מה היא פחמימה ממש לא טובה? סוכר, טהור, נקי, מזוקק. מאכלים המכילים סוכר כשלעצמו הם מאכלים שאפשר פשוט לוותר עליהם, אין שום דבר טוב בלאכול סוכר, הוא הפחמימה הפשוטה ביותר, הוא גורם לקיצוניות בסוכר בדם ובסופו של דבר זה המתכון להשמנה, התנגדות לאינסולין וסוכרת.

ילד אוכל ממתק על מקל

למה פחמימה לא טובה יכולה לגרום?

כל פחמימה שמגיעה לקיבה, בסופו של דבר הופכת לסוכר ומשתחררת למערכת הדם שלנו. כשאנחנו אוכלים פחמימה לא טובה, בעלת ערך גליקמי נמוך בדרך כלל, היא משתחררת לדם במכה או בקצב מאוד מהיר.

אכילת פחמימה וסוכרת

כתוצאה מסוכר שמשתחרר מהר לדם, רמת הסוכר בדם עולה באופן קיצוני, הלבלב מפיק כמויות גבוהות של אינסולין, הורמון שתפקידו לפזר את הסוכר בגוף כמקור אנרגיה. כשתופעה זו קוראת באופן קבוע לאורך חייו של ילד, הסיכוי לחלות באחד משני סוגי הסוכרת עולה בצורה משמעותית, למעשה זה הגורם העיקרי לבעיות אלו, אצל מבוגרים וילדים.

בעיות קשב וריכוז

 ‏בעיות קשב וריכוז היא בעיה שניהית נפוצה יותר עם השנים ועדיין נחקרת. חוקרים כיום משערים שהמצב נגרם כשהמוח אינו מייצר כמות מספקת של ניורוטרנסמיטר, מוליך עצבי בעברית, הנקרא דופמין.

בשונה מהדעה הרווחת, תפקידו של הדופמין הוא לא לאותת למוח על הנאה, אלא על תחושה של סיפוק. הדופמין גובר במוח כשאנחנו מרגישים שסיימנו משימה כלשהי, שאנחנו בדרך הנכונה או שלא חסר לנו כלום ותפקידו הקדום היה הדרך של המוח לומר לעצמו "תמשיך ככה זה רעיון טוב" כשאדם הקדמון היה בונה מדורה או קוטף פרי טעים.

כשאדם לוקה בבעיות קשב וריכוז והמוח שלו לא מפיק כמות מספקת של דופמין, הוא ניהיה היפראקטיבי וחסר יכולת ריכוז. הסיבה לכך היא שכשאין מספיק מהניורוטרנסמיטר הזה, המוח מרגיש לא מסופק ונמצא תמיד בחיפוש אחר גירויים שיספקו את החוסר. אלו יכולים להיות משחקי מחשב, ממתקים או הזבוב שמעופף בכיתה בזמן שמורה מדברת.

הסוכר, הוא אינו רק מרכיב מזון פשוט, הוא גם סוג של ממריץ. כשאדם סופג כמות גבוהה של סוכר, המוח שלו מתחיל להפיק כמויות גבוהות של כל מיני חומרים, אחד מהם הוא הדופמין. כשאנחנו מספקים למוח גירויים הגורמים לייצור "סיפוק" או "הנאה" עם הזמן המוח מפסיק לייצר אותם.

המוח רוצה לחסוך אנרגיה, אין סיבה להתאמץ לייצר משהו אם הוא מסופק באופן קבוע, לכן הוא מייצר פחות, מצב כזה נקרא בשפה פשוטה התמכרות. המוח לא מייצר חומר חיוני ולכן האדם תמיד בחיפוש אחר סיפוק איזון החוסר, זה יכול להתבטא בהתמכרויות למיניהן אך בעיקר בבעיות קשב.

כשתהליך זה מתחיל בגיל מוקדם, צריכה גבוהה של סוכר נקי או פחמימות עם ערך גליקמי גבוה, הוא עלול לגרום לקשיי קשב וריכוז, בעיה נפוצה המקשה על חיי היום יום, גורמת לבעיות רבות אחרות וקשה לטיפול.

דלקות

סוכר בגוף שלנו הוא דלקתי. כל עוד הילדים שלנו אוכלים בריא וניזונים רק מפחמימות מלאות שמתעכלות בקצב איטי כמו בטטה, אורז או פירות שמכילים הרבה סיבים תזונתיים הם יהיו בסדר, הגוף יודע איך לנצל את הפחמימה ולהתמודד עם טיפה דלקת.

במקרה והסוכר בדם של הילדים שלנו גבוה לעתים קרובות, יווצרו הרבה דלקות בגוף שעלולות לגרום לשלל בעיות כמו האטת קצב הגדילה, מחלות וכאבים. עוד בעיה הנגרמת בגלל צריכה מרובה של סוכר היא עששת, פחות סוכר = פחות סיכוי לעששת.
לתמיכה במלחמה בדלקות של הגוף, מומלצת לשלב צמחי מרפא בתזונת הילדים כמו מורינגה מומלצת לטיפול בדלקות.

שומן

ישנם שלושה סוגים של שומנים:שומנים לא רווים, שומנים רווים ושומן טראנס. שני הראשונים חיוניים לנו מאוד, השלישי הוא המזיק. שומן לא רווי משמש לגוף כמקור אנרגיה וחומר גלם לבניית תאים, שומן רווי משמש כאבן הבנייה של ההורמונים בגוף שלנו, שומן טראנס אינו חיוני.
למעשה, שומן טראנס עלול להזיק מאוד למערכות שלנו ולגרום למחלות לב, איבוד זכרון והשמנה.

שומן טראנס היה אמור לשמש כתחליף לשומן רווי בתקופה שחשבו שהוא מזיק אך התברר שההיפך הוא הנכון, שומן טראנס מזיק ואין בו יתרונות ושומן רווי חיוני מאוד לגוף האדם.

השפעותיו של שומן הטראנס עלולות להיות קטלניות עבור ילדים, לגוף יהיה הרבה יותר קשה להתפתח תחת דיאטה מלאה בשומן רווי. בתהליך ההתבגרות הגוף מפיק הורמונים שונים שאחראי על התפתחות נכונה, גדילה ופעילות גם תקינה, שומן טראנס פוגע במערכת זו ישירות.

איך מזהים שומן טראנס?

שומן טראנס הוא שומן לא רווי. כדי לייצר אותו משתמשים בשמן מהצומח ומעבירים אותו תהליך שאחריו הוא הולך לשומן חצי מוקשה. הוא נפוץ בהרבה מאכלים למרות שמנסים להוריד אותו מהמדפים. הדרך הכי טובה לוודא שילדיכם לא אוכלים אותו היא להתחיל לקרוא תוויות.

לשומן הטראנס כמה דרכים להופיע על התווית. דרך אחת היא בערכים התזונתיים, פשוט כתוב: "שומן טראנס" ואת הכמות שיש ממנו, נסו שלא יהיה בכלל ולהימנע ממוצרים שכתוב עליהם "פחות מ-". הדרך השנייה היא ברכיבים, "שומן חצי מוקשה" ודומים לו.

שומן טראנס ערמומי מאוד ומופיע גם אצלנו במטבח. כשאנחנו מבשלים או מטגנים עם שומן לא רווי כמו שמן זית, שמן סומסום או שמן אבוקדו, ישנה סבירות גדולה שתהליך החימום של שמנים אלו ישנה את המבנה שלהם והם יהפכו לשומן טראנס שגם הוא שומן לא רווי פשוט בעל מבנה שונה.

חומרים משמרים וחומרי טעם

הגוף שלנו עובד כמו מכונה מתוחכמת שעל כל חלק בה משגיחים מחשבים. יש בתוך גופנו הרבה מאוד מערכות שתפקידן לנטר את כל תנועת החומרים בתוך הגוך ולהגן עליו. ישנם חומרים שהגוף מכיר וישנם חומרים שהגוף לא מכיר, את אלה שהוא מכיר הוא למד במשך אלפי שנים.

כשנכנס לתוך הגוף חומר זר הגוף בדרך כלל מזהה אותו ישר. הגוף לא מקבל חומרים זרים בעין יפה וכשהמערת החיסונית שלנו מזהה אותם, היא תוקפת. תאי דם לבנים שנשלחים למקור החומר הזר תוקפים אותו, הבעיה שתופעת לוואי של תקיפה של המערכת החיסונית היא דלקת.

הגוף יודע להחלים מכמות מסויימת של דלקות אבל כשמספרן גבוה מדי זו ניהיית בעיה רצינית, תפקוד הגוף נפגע ומתחילים להופיע כאבים, חוסר תפקוד של מערכות שונות ומחלות. בסופו של דבר אם חומר זר מגיע לקיבה על בסיס קבוע, עלולה להיווצר דלקת רצינית.

חומרים משמרים, חומרי טעם וריח, משפרי טעם וכל חומר כימיקלי בסגנון הזה בדרך כלל הינם חומרים זרים לגוף. אלו פיתוחים יעילים אך חדשים יחסית וגופנו עדיין אינו יודע מה לעשות איתם, לכן הוא מגן על עצמו מהם וכתוצאה מכך נוצרות דלקות.

דלקות אלו עלולות לגרום למעצורים רציניים בהתפתחות הילד והטיפול בהן עצמו שואב מהגוף הרבה אנרגיה שיכולה להתבזבז על התפתחותו וגדילתו של הילד. התחילו לקרוא תוויות והרחיקו מילדיכם מאכלים המכילים חומרים זרים שאינם לפחות במקור, עשויים מצמח או מחלק של בעל חיים.

ילדה אוכלת צ'יפס

בשר,חלב, ביצים וירקות אורגניים

בארץ, לפעמים קשה להגדיר מה אורגני ומה לא, חסרה רגולציה נורמלית ואי אפשר אף פעם באמת לדעת. ישנם אנשים המגדלים בשר, ביצים או ירקות בצורה אורגנית אך בדרך כלל קשה למצוא משהו לגיטימי.

אם מצאתם, כל הכבוד! אם לא, חבל אך יהיה בסדר. צריכת מזון אורגני עשויה להיות חיונית בגלל שכך ניתן להימנע מעוד חומרים זרים שדיברנו עליהם כמו דשנים, תוספי גדילה או חיידקים. נסו לתת לילדיכם בשר ממקור נקי, ביצים אורגניות, אם חלב אז חלב אורגני ואם אפשר גם ירקות אורגניים זו אפשרות טובה יותר.

מזון אורגני יקר בארץ אך ישנן אפשרויות שעלותן לא יקרה מדי אם מחפשים מספיק טוב, אכילתו עשוייה לעזור לגוף הילד להתפתח בצורה טובה יותר.

מזונות המתחזים לבריאים

מיצי פירות

מיצי פירות נראים כמו אפשרות בריאה אך היא לא. מיצי פירות קנויים כמובן הם אפשרות ממש לא טובה. הויטמינים כבר מזמן לא שם ואלו שנמצאים בפנים הם ויטמינים מלאכותיים שהגוף לא קולט באותה צורה כמו שהוא קולט ויטמינים אמיתיים שמקורם באוכל, לא בהכרח מומלץ אבל אפשר לנסות להשלים את החוסרים עם מולטי ויטמין איכותי.

מיצי פירות טבעיים, כמו מיץ תפוזים סחוט הם גם לא אפשרות טובה. פרק זמן קצר מאוד לאחר שהמיץ נסחט הוא מספיק להתחמצן וכ-90% מהויטמינים שהיו במיץ נעלמים. פירות בסופו של דבר מלאים בסוכר, מה שעושה אותם פחות מזיקים ממתקים הם הסיבים של הפירות שמאטים את עיכול וספיגת הסוכר.

סוכר הפירות אינו סוכר "בריא" יותר, הוא סוכר. למעשה סוכר הפירות, הפרוקטוז, פחות יעיל לנו וגורם להשמנה מהירה יותר. מבחינת אנרגיה, פירות חיוניים לנו רק אם איננו צורכים פחמימות אחרות. האינסולין לא יודע לשנע את הפרוקטוז בין התאים בגוף ולכן לא נעשה בו הרבה שימוש חוץ מאחסון והשמנה.

ילדה שותה מיץ מאננס

מעדנים ויוגורטים בטעמים

לא משנה כמה מעדן מצטייר כבריא, הוא מעדן והוא מכיל כמויות גבוהות מאוד של סוכר במקרה הטוב, במקרה הרע הוא יכיל גם חומרים אחרי כמו חומרי טעם וחומרים משמרים. אם תסתכלו על התווית, תראו שמעדנים ויוגורטים, הם בחירה רעה עבורכם ובמיוחד עבור ילדיכם. האכילו את הילדים ביוגורט רגיל עם פירות יער ושיבולת שועל, מקור פרוביוטי מצויין שיכול לשלב כבסיס לקיבה בריאה בשילוב עם פרוביוטיקה לילדים.

חטיפי אנרגיה

גם חטיפי אנרגיה אינם בריאים. לא משנה כמה השיווק של חטיפי האנרגיה מציג אותם כחטיפי בריאות, הם לא. נדירות חברות שבאמת מייצרות חטיפי אנרגיה ידידותיים לילדים והדרך היחידה שלכם לוודא שהחטיף טוב לילדים שלכם היא לקרוא את התווית.

גם דגני בוקר נופלים תחת קטגוריה זו, אם תקראו את התווית, תראו שיש בדגני בוקר הרבה יותר חומרים לא מוכרים ממה שחשבתם שתמצאו או חומרים מוכרים שקיוויתם שלא תמצאו.

מה ילדים צריכים לאכול?

האכילו את הילדים בדיאטה מאוזנת הכוללת את כל אבות המזון, שלבו שומנים, פחמימות וחלבונים לפי הקווים המנחים שנתנו מעל והתפתחות הילד שלכם תיהיה טובה ומלאה. נסו לכוון לצריכה של 30% פחמימה, 30% חלבון ו-40% שומן, פחות או יותר.
דיאטות המתאימות לילדים צריכות להיות דיאטות המשלבות את כל סוגי המזון אך מקפידות על בריאות כמו הדיאטה הים תיכונית.

אילו מזונות חיוניים לילדים?

בשר

בשר היא האפשרות המכילה את כמות החלבונים וחלק גדול מהחומרים המזינים הגדולה ביותר. סוג הבשר הוא כמובן בעל חשיבות עליונה. הקפידו על בשר אדום (כבש מומלץ) והודו עם עדיפות ממקור נקי ובכמות מתונה. חשיבות גבוהה לצריכה אורגנית, גם אם בכמות נמוכה.

מומלץ לצרוך בשר לפחות 4 פעמים בשבוע ובין פעם אחת לפעמיים בשבוע מומלץ לצרוך בשר איברי, במיוחד כבד. כבד הוא המזון המלא בחומרים מזינים ביותר בטבע, כבד כבש או בקר הוא אפשרות מצויינת שתספק לילד את כל החומרים המזינים בכמות מספקת מאוד.

ביצים

ביצים הם מאכל בריא, מלא בחומרים מזינים וקל לשילוב בהרבה מנות. ביצים מכילות הרבה חלבונים ושומנים בריאים, ביחד עם חומרים מזינים אחרים שתורמים להתפתחות הגוף ולייצור הורמונים בגוף, פעולה חיונית במיוחד בגילאים צעירים. גם בביצים מומלץ מאוד שמקורן יהיה אורגני.

דגים

דגים הם מקור מצויין לחומצות שומן חיוניות מאוד, אומגה 3 ו-9 הכרחיות לפעילות בריאה של הגוף. אומגה 3 צריכה להיות תמיד בכמות יותר גבוהה מאומגה 6 בגוף שנמצאת בטחינה, בוטנים ועוד שלל מאכלים שאנחנו צורכים על בסיס יום יומי.

שלבו דגים בין פעם אחת לשלוש בשבוע, צריכה מוגזמת עלולה לגרום לבעיות בשל הרעלת כספית.

פחמימות בריאות

  • בטטה
  • תפוח אדמה
  • ירקות
  • אורז מלא ופרא
  • קינואה
  • קמח טף
  • כוסמת

אלו רק כמה דוגמאות ממגוון הפחמימות הטובות הרבות שכדאי לתת לילדים שלכם ולעצמכם. אכילתן של פחמימות אלו היא חיונית לנו ועשוייה לספק לנו לא רק אנרגיה אלא מגוון רחב של חומרים מזינים.

שמנים בריאים

רוב השמנים הלא רווים [1] בריאים מאוד כל עוד אנחנו צורכים אותם כמו שהם ללא תהליך של חימום. אפשר להשתמש בשמן זית, שמן אבוקדו, שמן סומסום ועוד רבים אחרים כתוספת מעל האוכל שלנו, הם יספקו לנו טעם טוב, מרקם כיף למאכל והרבה בריאות.

שמנים רווים הם חמאה, שומן חיות מבשר ושמן קוקוס, שומנים אלו בריאים לנו בכמות מתונה והם מצויינים לבישול וטיגון. את חלקם אפשר לשלב בארוחה ועם חלקם אפשר לבשל. האפשרות המומלצת ביותר לבישול וטיגון היא גהי, חמאה מזוקקת שקל מאוד להכין בבית ואין לה טעם.

מאכלים עם הרבה שומן לא רווי

אבוקדו, אגוזים, זיתים, דגים וזרעים למיניהם, כולם מאכלים שברובם הם שומן, הם טובים מאוד ויכולים להוות חלק משמעותי מהצריכה היומית של הילדים שלנו. מומלץ לא לצרוך הרבה אגוזים מסוג אחד אבל חוץ מזה, המאכלים האלו בטוחים לגמרי.

איך גורמים לילדים לאכול בריא?

אל תעודדו התנהגות טובה עם מזון רע

הילד התנהג יפה, כל הכבוד לו! מגיע לו פרס. לא משנה מה, שהפרס הזה לא יהיה ממתק או מזון לא בריא אחר. פרס הוא שיטה פסיכולוגית עתיקת יומין לחינוך בני אדם וחיות, במקרה הזה הפרס אכן יגרום לילד להתנהג יפה, אך הוא ילמד שהממתק שמוצע כפרס, הוא משהו לשאוף אליו.

ילד שמקבל מזון לא בריא כפרס לומד לעשות את הפעולות שמתוגמלות על ידי המזון הלא בריא, אך יגיע יום שהילד לא יצטרך יותר לעשות פעולות מסויימות כדי לקבל פרס. מה שהוא לומד בתהליך זה, הוא שהמזון הלא בריא, הוא מקור הנאה וסיפוק, משהו שמגיע לו כשהוא מצליח.

זה משהו שקשה להפסיק עם הגיון, זה משהו שדובק בבן אדם, יכול להיות שהוא לא יצליח לעולם לנתק את הקשר הזה שהמוח שלו למד וסיגל לעצמו בתקופה שבה הוא מתעצב לקראת המשך חייו.

דאגו להציג את המזון הבריא בגיל מוקדם

‏הציגו את המזון הטוב לילדיכם כמה שיותר מוקדם. ברגע שהם יכולים להתחיל לאכול מזון רגיל, דאגו שמול הצלחת שלהם כמעט תמיד יהיה מזון בריא ומזין. וודאו שהם מכירים את המזון הזה, מצאו את המאכלים הבריאים שהילדים שלכם אוהבים וודאו שזה הופך להיות למה שהם מכירים ואוהבים.

תנו להם להחליט החלטות בנוגע למזון הזה. הילדים צריכים להרגיש שהם בוחרים בו ולכן, אל תגרמו להם לסיים את כל הצלחת או לאכול משהו ספציפי שהם לא אוהבים אלא אם זה הכרחי. כשהילד מרגיש שהאוכל הזה הוא בחירה שלו, הוא לא יצטרך שאף אחד יגיד לו לאכול בריא.

תנו לילדים שלכם לאכול מדי פעם ג'אנק פוד

‏‏מה?! לתת לילדים שלנו לאכול מזון לא בריא? כן, זה עשוי להועיל להם. אנחנו חיים בעולם שבו כל הדברים המזיקים שציינו למעלה קיימים ונפוצים, לא משנה כמה בריא הילדים שלנו יאכלו במוקדם או במאוחר הם יפגשו את הדברים האלו.

בישראל, כמות הילדים האלרגיים לבוטנים נמוכה באופן משמעותי ממדינות מערביות אחרות בעולם, הסיבה לכך היא הבמבה. במבה היא מאכל אהוב על ידי ילדים בישראל. הבמבה עשויה ברובה מבוטנים, צריכה מוקדמת באופן מתון שלהם מלמדת את הגוף להסתגל לצריכתם.

אם אנחנו לא רוצים שהילדים שלנו יהיו רגישים לכל דבר כמעט, עלינו לתת להם לאכול את הדברים האלו במידה מתונה. אם הם יאכלו סוכריה, צ'יפס או פסטה מדי פעם, זה לא יפגע בהם בצורה דרסטית לאורך זמן אך הגוף שלהם ידע איך להתמודד עם הדברים האלו.

אם הילדים מבלים הרבה אצל חברים, אין צורך להציע להם ג'אנק פוד, כנראה הם אוכלים מספיק עם חברים שלהם, כדאי רק לדבר איתם על זה. אם לא, מותר מדי פעם, אחת לשבוע, להציג מאכל אחד מתוך המאכלים שציינו במאמר.

יותם פרל
יותם פרל
דילוג לתוכן