דיאטת בננות

יוני 25, 2022

ההבטחה

התכוננו לבננות! אך זה לא כל מה שתאכלו בדיאטה הזו. דיאטת בננה בבוקר, ידועה גם כדיאטת בננה אסא, מקורה בזוג נשוי ביפן: סומיקו וואטאנבי היא רוקחת ומומחית בתרופות מניעה. בעלה, המאצ׳י הוא סטודנט לרפואה סינית עתיקה ויועץ של האקדמיה לבריאות הגוף של יפן.

הדיאטה מעודדת אכילת פירות, הפניית תשומת הלב לרמות הרעב והשובע, ואכילת ארוחת ערב עד 8 בערב. אין תוכנית דיאטה קפדנית או ספירת קלוריות בדיאטה. לארוחת צהריים וערב, תאכלו מה שתמיד אכלתם, אך תפסיקו לאכול כאשר אתם מלאים ב – 80%. תימנעו מקינוח בתום הארוחות. 

על פי הדיאטה מומלץ גם ללכת לישון לפני חצות, ישנה חשיבות גדולה לשינה טובה, כמו גם לכתיבת יומן דיאטה. ייתכן ותרדו במשקל מהסיבה הפשוטה שאתם צורכים פחות קלוריות. מלבד עדויות, אין שום הוכחה שהדיאטה הזו עובדת.

מה מותר ומה אסור לאכול בדיאטה

ישנן גירסאות שונות לדיאטה, אך במהותן כולן דומות מאוד. 

לארוחת בוקר אתם תאכלו בננות ותשתו מים בטמפרטורת החדר. הבננות חייבות להיות טריות, לעולם לא מבושלות או קפואות. תוכלו לבחור בפרי אחר, אך תאכלו רק אחד ממנו בארוחה. אם אתם עדיין רעבים חכו בין 15 – 30 דקות עד שתאכלו משהו נוסף.

תאכלו כרגיל את ארוחות הצהריים והערב. על פי הדיאטה הזו אתם יכולים לאכול מה שאתם רוצים, אך מומלץ לאכול אוכל יפני, במיוחד אורז בארוחת הצהריים. מותר לאכול רק חטיף אחד ביום אחר הצהריים, שזהו גם הזמן היחיד בו מותר לאכול מתוקים. על פי הדיאטה מומלץ להימנע כמעט לגמרי ממוצרי חלב וגלידה.

בחורה חותכת בננה

רמת מאמץ: נמוכה

לא תצטרכו לקצץ בכמויות שאתם אוכלים או להחליף מאכלים מסוימים באחרים. תצטרכו להימנע רק ממוצרי חלב וללמוד להרגיש מתי אתם מתחילים להיות מלאים.

הגבלות

הדיאטה הזו מאוד גמישה, אך היא כן מגבילה את ארוחת הבוקר שלכם לבננות או פרי אחר.

בישול וקניות

אתם יכולים לבשל ולאכול בחוץ כמו שתמיד הייתם עושים.

פגישות עם מומחה

אין צורך

אימון גופני

על פי הדיאטה מומלץ לעשות הליכות מדי יום, אך לא אם זה ״מלחיץ״ אתכם. האם הדיאטה גמישה מספיק לאנשים בעלי תזונה מוגבלת או מועדפת? הדיאטה גמישה מספיק עבור צמחונים ואנשים עם הגבלות תזונה מסוימות.

מה עוד רצוי שתדעו

מחיר

אין צורך במאכלים מיוחדים, ייתכן ואפילו תחסכו כיוון שבננות הן זולות.

תמיכה

רישמו ביומן דיאטת בננה בבוקר שלכם, אך מלבד זאת תעשו את הדיאטה הזו לבד.

מה אומר ד״ר מייקל סמית׳:

האם זה עובד?

דיאטת בננה בבוקר כנראה תעבוד מהסיבה הפשוטה שתאכלו פחות. מלבד זו אין שום אינדיקציה שדיאטת בננה בבוקר מקדמת במיוחד ירידה במשקל. עם זאת, אין דבר קסום בלהפסיק לאכול לגמרי אחרי 8 בערב. אך אם אתם אוכלים מאוחר מאוד כעת, הטיפ הזה כנראה ימנע מכם מספר קלוריות. להפסיק לאכול כשאתם רק 80% מלאים גם יעזור. 

מעט דיאטות אחרות מתפקסות בשינה [1] כמו הדיאטה הזו, אך מחקרים רבים הראו שאנשים שישנים בין 7 – 9 שעות בלילה נוטים לרזות יותר. כאשר אתם עייפים, יש סיכוי גדול שתאכלו יותר ושתאכלו מאכלים לא בריאים.

למרות שבדיאטה יש דאגה למקרה שהליכות מלחיצות אתכם, אימון גופני יכול לעזור עם לחץ ועם שינה, וגם שורפים כך קלוריות.  אם אינכם מוכנים לשינוי ענק, הדיאטה הזו עלולה לקרוץ לכם, כיוון שזו מעבר הדרגתי לאכילה בריכה וירידה במשקל. אם תוכלו לשמור על דברי מפתח בדיאטה הזו ברוטינה היומית שלכם, אתם תרדו במשקל ותצליחו לשמור עליו.

חיתוך בננה עם סכין

האם הדיאטה מתאימה למצבי בריאות ספיציים?

כל דיאטה שמובילה לירידה במשקל טובה לחולי סוכרת, אנשים בעלי כולסטרול גבוה, אנשים בעלי לחץ דם גבוה ואנשים עם מחלות לב(דיאטת דש, צום לסירוגין ועוד נמצאו יעילות גם הן למצבים אלו). אם אתם עוקבים אחר נקודות המפתח של הדיאטה אתם תמנעו מאכילת דברים לא בריאים, ותוכלו לטפל במצב הבריאותי שלכם בצורה טובה יותר.

המילה האחרונה

דיאטת הבננות תלמד אתכם טכניקות טובות שאתם יכולים לשלב לאורח החיים שלכם. אם אתם מסוגלים להתמיד בדיאטות שונות, תרצו ירידה במשקל ושיפור במצבכם הבריאותי בטווח הארוך.

נטע לוי
נטע לוי
דילוג לתוכן