דיאטת כאסח: הדרך המהירה לרזות

אפריל 5, 2022

את מוזמנת לחתונה בעוד שבוע. יש לך דייט עם מישהי יפייפיה בסופ"ש הבא, ואם רק היה אפשר להיות 7 ק"ג פחות עד אז…
האם יש דרך שבה אפשר להעיף כמה ק״ג במהירות? האם יש איזו נוסחה שתאפשר לנו תוך כמה ימים בודדים של סבל להיכנס למידת המכנסיים שאנחנו רוצים או להוריד את הבטן התחתונה?
אף אחד לא נהנה לעשות דיאטה, לספור קלוריות, או לחשוב פעמיים לפני שמכניסים משהו לפה. והיום אנחנו מחפשים את התוצאה המהירה בכל תחום ולהוריד מהר במשקל זו הפנטזיה של כולם. ובשנים האחרונות רואים פרסומים של דיאטות כסאח בכל מקום, ונראה שנוצר כאן טרנד, אבל האם הוא עובד או שזאת תרמית שגם עלולה לגרום לנו להשלכות גופניות שאף אחד לא מאחל לעצמו?

אז למרבה הצער, בדיאטות האלו תמיד יש חוסר איזון בולט. גם מבחינת כמות הקלוריות המועטה מידי, וגם מבחינת הגיוון התזונתי והזנת הגוף במקורות מזון מצומצמים מידי.
אחרי כל דיאטת כסאח מגיעה "תופעת לוואי" בלתי נמנעת – עלייה במשקל.
כל מי שעשה אי פעם דיאטה כזו יודע שזה נכון. ולמה? כי הדיאטה הזו גורמת לנזקים, והגוף החכם שלנו לומד שעליו לצבור יותר שומנים אחרי כל דיאטה כזו, כדי להיות "ערוך ומוכן" יותר לקראת הפעם הבאה שנעשה דיאטה כזו שוב.
המון אנשים מסגלים לעצמם את סגנון החיים ההרסני הזה – יש סיבה או אירוע שבשבילו רוצים להרזות, אז במשך כמה ימים עושים דיאטת כסאח, מגיעים לאירוע ואז אוכלים בשביל כל השבוע שלא אכלנו כי סוף סוף מותר, מעלים במשקל חזרה תוך יומיים עד שמגיע האירוע הבא.
מה שאנחנו באים להגיד כאן זה שלעשות דיאטה לא מאוזנת, שמכניסה את הגוף למצב חירום קיצוני, uשלא מאפשרת לגוף להיות ניזון מכל אבות המזון הדרושים לו באופן רציף ונכון, כנראה שתגרום ליותר נזק מאשר תועלת.
להלן כמה דוגמאות לדיאטות כאסח מפורסמות והמיתוסים שעומדים מאחוריהן:

אישה

דיאטת האשכוליות המפורסמת:

המיתוס העומד מאחורי הדיאטה הזו הוא שאשכוליות מכילות אנזים שורף שומן.
הדיאטה הזו צברה פופולריות בלתי נתפשת, וכל זאת כאשר לא ידוע על שום אנזים שורף שומן שקיים באשכוליות. אין שום מחקר שתומך במיתוס הזה. אנשים פשוט סובלים סתם ומשלמים על כך מחיר יקר.

דיאטה אטקינס:

המיתוס הוא שפחמימות גורמות לרעב, ולכן צריך להימנע מלאכול אותן. לפי הדיאטה הזאת, כאשר אין פחמימות בתפריט הגוף שורף קודם כל את מאגר הפחמימות שבשרירים ורק אחר כך את החלבון. כך שאם נימנע מאכילת פחמימות, ונאכל יותר חלבון ושומן במקום – נרד במשקל, משום שכך תחושת התיאבון שלנו תרד, התיאבון שלנו ידוכא, ויווצרו בעקבות כך חומרים הנקראים קטונים- אשר גם הם מסייעים בדיכוי התיאבון.
הדיאטה הזאת היא בעצם החלום הורוד של חובבי הבשר, החמאה הביצים והמטוגנים.
אנשי הפחמימות יחוו תחושה מתמדת של חוסר סיפוק כי הם יכולים לשכוח מלחם, פסטות וגם תפוחי אדמה.
הבעייתיות שבדיאטה:
– צריכה עודפת של חלבון עלולה לגרום לאובדן סידן בגוף, ולהיחלשות העצמות.
– המוח מקבל אנרגיה קודם כל מפחמימות, והימנעות מהן תגרום לחוסר איזון קיצוני בגוף.
– הימנעות מהזנת הגוף בכל אבות המזון גורמת למעשה להרעבה קיצונית וגורמת לכל המדדים בגוף, אשר ניתן לראות הרבה מהם דרך בדיקות דם שגרתיות, לצאת מאיזון ברמה ניכרת ואף לעתים מסוכנת.
אז בפועל מה שקורה הוא שהגוף מורעב, לא מסוגל ליצור מחסני אנרגיה, נכנס למצב חירום קיצוני, ומנסה להפוך כל מזון שנכנס אליו לשומן במטרה לשרוד.
אז נכון שהאנשים שמתנסים בדיאטה הזו רואים ירידה מהירה במשקל, אבל מתלוות לכך תופעות לוואי כמו תחושת עייפות וחולשה, בחילות והקאות, עצירות, בעיות שינה ולפעמים ריח של אצטון מהפה. לעתים אף יכולות לקרות תופעות רציניות יותר כשהעיקריות שבהן:
אבנים בכליות [1] – משום שניצול שומן וחלבונים כמקור אנרגיה בכמות מוגבלת עלולים להכביד על הכליות ולהקשות על תפקודן, עד למצב של היווצרות של אבני כליה.
שפעת קטוטית – עלייה ברמת החומציות בדם, אשר גורמת לכאבי ראש, חולשה, בחילות, עצבנות והריח מהפה שדיברנו עליו מקודם.
הדיאטה הזו בוודאות אינה מומלצת ועלולה אף להיות מסוכנת לאנשים בכלל ופרט לנשים בהריון, אנשים עם תפקודי כליה ירודים ולאנשים עם סוכרת.

דיאטת בוורלי הילס:

המיתוס: מה שגורם להשמנה הוא לא מה שהאדם אוכל וגם לא כמה אוכל הוא צורך, אלא איזה שילובי מזון הוא עושה.
לפי הדיאטה הזו הפרדה של מזונות מסוימים תאפשר לגוף לעכל כל אב מזון בנפרד, ובדרך זו אנשים יוכלו להרזות 9-12 ק"ג תוך 35 יום.
המזונות מחולקים לפי פחמימות, חלבונים פירות ושומנים.
ולמעשה, לא רק שצריך להפריד פירות מחלבונים למשל, אלא אסור לערבב פירות עם פירות אחרים. כלומר, אם אדם אוכל תפוז, הוא צריך לחכות לפחות שעה עד שיוכל לאכול סוג פרי אחר.
ואם אדם אוכל חלבונים למשל, הוא צריך לחכות עד היום למחרת כדי לאכול פירות שוב.
בכל יום בדיאטה מותר לאכול פריט מזון מסוים, למשל ביום השלישי שותים כל היום מיץ אשכוליות בלבד.
לא צריך להתנסות בדיאטה כדי להבין שמי שפועל לפיה פשוט מרגיש רעב כל הזמן.
בנוסף, בגלל חוסר האיזון הקיצוני של הגוף, התפריט הזה עלול לגרום לפגיעה חמורה בגוף.
הקיבה מסוגלת בהחלט לעכל ולספוג את כל אבות המזון יחד, והסיבה היחידה ל"הצלחה" של הדיאטה הזו מבחינת הידירה במשקל היא הכמות הקלוריות המועטה בדיאטה הזו.

דיאטת "צמים ביום ומסתערים על אוכל בערב"

המיתוס: מי שצם כל היום יכול לאכול כמה שהוא רוצה בערב.
איך זה עובד? פשוט צמים, צום מוחלט, כל היום – 0 קלוריות עד הערב, ובערב בולסים בלי הכרה.
בפועל כל היום מסתובבים עצבנים וחסרי מנוחה, סובלים מכאבי ראש ולא מצליחים להתרכז בשום דבר, ובערב, כשהגוף עייף ומותש מאבדים שליטה ואוכלים כמו חיה מורעבת והולכים לישון.
מעבר לבעיית ההרעבה הקיצונית שעליה הזכרנו כבר כמה פעמים עד כאן, האכילה המרובה לפני השינה גורמת למזון שאמור היה להישרף במהלך הפעילות הגופנית היומית השגרתית שלנו, להישמר בצורת שומן בגוף, משום שכל אנרגיית הגוף פנויה וזמינה לעיכול האוכל ויצירת מחסני אנרגיה ותאי שומן.

כמו כן, אתם יכולים לקרוא על דיאטת עינב בובליל שסייעה לה להשיל קילוגרמים רבים ממשקלה.

אז מה כן נכון לעשות בשביל לרזות במהירות?

אפשר לרזות מבלי לפגוע בבריאות שלנו. דיאטה בריאה ונכונה היא בהכרח, תמיד, ללא יוצא מן הכלל – דיאטה עשירה, מגוונת ומאוזנת. הפקטור המשמעותי כאן הוא כמות הקלוריות. על מנת לרדת במשקל צריך להיות בגרעון קלורי – כלומר לאכול פחות קלוריות מאשר כמות הקלוריות שהגוף שלנו שורף ביום.
חשוב לדעת שבתחילת הדיאטה, הירידה ההתחלתית במשקל היא נוזלים, כלומר ירידה בנוזלי הגוף ולא בשומן. זו הסיבה שכשמתחילים דיאטה הרבה פעמים ניתן לראות ירידה של 1-4 ק"ג בשבוע הראשון, אבל אחר כך הירידה במשקל היא איטית יותר באופן משמעותי, וזה בסדר ותקין, זה אומר שאתם במסלול הנכון. מה שדיאטות כאסח עושות מאותה הנקודה היא לתחמן ולרמות את הגוף, אבל ההשלכות והנזקים הנגרמים מכאן הם גדולים ולא כדאיים.
לכן הדרך האידיאלית היא לשמור על משטר תזונה קפדני למשך תקופה קצת יותר ממושכת, שתגרום לכם לרדת במשקל בצורה הדרגתית ובריאה, וכשתגיעו למשקל היעד שלכם תעלו את צריכת הקלוריות היומית שלכם לכמות השווה למספר הקלוריות היומית שהגוף שורף. בכך תימנעו מלעלות במשקל חזרה.
טיפ קטן אבל משמעותי מאיתנו: משבוע לשבוע שנו במעט את כמות הקלוריות היומית שלכם. כלומר אם שבוע אחד אכלתם 1,300 קלוריות, שבוע לאחר מכאן תאכלו 1,200 קלוריות, ושבוע לאחר מכן 1,400. זה יעזור לכם להוריד במשקל בקצב קבוע וימנע מהגוף "להיתקע" על משקל מסוים, משום שכשאוכלים בדיוק את אותו ערך קלורי כל הזמן הגוף מתרגל לזה ולומד להאט את חילוף החומרים ולשמר אנרגיה.

כדי להפיחת את התשוקה לדברים מתוקים, ניתן לשקול לשלב תוסף ג'ימנמה.
חשוב לזכור כי לפני כל דיאטה מומלץ להתייעץ עם מומחה.

אישה
נטע לוי
נטע לוי
דילוג לתוכן