דיאטת כרוב

יולי 3, 2022

ההבטחה

מעריצי דיאטת מרק כרוב טוענים שאתם יכולים לרדת כ – 5 קילו או יותר בשבוע. חלק מהאנשים השתמשו בדיאטת מרק כרוב על מנת להתחיל תוכנית הרזייה ארוכה יותר, או בשביל לשרוף כמה קילוגרמים מיותרים מהר עבור אירוע מיוחד.

אך לפני שאתם ממלאים את הבית שלכם בכרוב, חשוב שתדעו שדיאטות מהירות לא עוזרות לטווח הארוך, ולא מספקות לגוף שלכם את הנוטריינטים להם הוא זקוק על מנת להישאר בריא וחזק.

מה אתם יכולים לאכול

כמו שהשם אומר, מרבית הדיאטה בנויה ממרק כרוב נטול שומן, אשר אותו אוכלים פעמיים עד שלוש ביום יחד עם מאכלים ספציפיים שהוקצו לאותו היום.
לפניכם המאכלים אותם תוכלו להוסיף:

  • יום ראשון: פירות, מלבד בננות
  • יום שני: ירקות כמו עלים ירוקים (ללא עמילן), ובלי להוסיף פירות
  • יום שלישי: פירות וירקות
  • יום רביעי: בננות וחלב רזה
  • יום חמישי: בשר בקר (או עוף אפוי ללא עור) ועגבניות
  • יום שישי: בשר בקר וירקות
  • יום שבת: אורז חום, מיץ פירות ללא סוכר וירקות
בחורה אוכלת מרק

יש מתכונים שונים למרק הכרוב אשר מתאימים לכל יום בדיאטה. לכל המתכונים מרכיבים דומים כמו עגבניות, פלפלים ירוקים, פטריות, בצל וציר מרק בשרי.

רמת מאמץ: בינונית

הגבלות:

האופציות בתפריט שלכם מוגבלות מאוד בדיאטה זו. זה נעשה משעמם מאוד, מהר מאוד. אם אתם מעוניינים לנסות את דיאטת מרק כרוב שוב מומלץ להמתין לפחות שבועיים מאז הפעם האחרונה.

בישולים וקניות:

קנו סיר למרק, אתם תזדקקו לו על מנת להכין את מרק הכרוב ולבשל את הירקות המומלצים בדיאטה. רשימת הקניות השבועית שלכם תהיה קצרה מאוד.

ארוחות מוכנות ארוזות:

לא

פגישות אישיות:

לא

פעילות גופנית:

דיאטת מרק כרוב לא כוללת פעילות גופנית, ולמעשה פעילות גופנית מאומצת איננה רעיון טוב עם דיאטה דלת קלוריות [1] כמו זו. לגוף שלכם לא יהיו מספיק קלוריות ״לתדלק״ אותו בשביל פעילות גופנית.

האם יש מקום לשינויים בדיאטה בגלל הגבלות בריאותיות או העדפות טעם?

אין הרבה אפשרות לשנות דברים בדיאטת מרק כרוב, הדיאטה די נוקשה בחוקיה.
דיאטת מרק כרוב דלה בשומן כיוון שאוכלים בעיקר ירקות, אך היא אינה צמחונית או טבעונית כיוון שמותר קצת בשר.

מה עוד צריך לדעת?

מחיר:

המחיר היחיד שתצטרכו לשלם הוא המחיר של המרכיבים אותם תקנו בסופר מרקט בעצמכם. אתרים מסוימים התומכים בדיאטת מרק כרוב אומרים שרצוי לקחת גם תוספי מזון על מנת לפצות על הנוטריינטים החסרים בדיאטה, רצוי להשתמש במינרלים, מולטי ויטמינים וצמחי מרפא כמו תוספי הכורכומין הטובים שתוכלו למצוא, ג'ינג'ר, תוספי מורינגה ועוד שורפי שומן טבעיים רבים.

תמיכה:

אין תמיכה. תצטרכו להיות אחראים על שמירה על הדיאטה בעצמכם.

האם הדיאטה עובדת?

אתם תרדו במשקל, אך רק בטווח הקצר. הדיאטה הזו מתאימה אך ורק להרזייה מהירה מאוד.
סביר להניח שתצרכו פחות מ – 1,000 קלוריות ליום בגלל התפריט המוגבל מאוד. זה הרבה פחות מ – 2,000 קלוריות יומיות המומלצות עבור רוב בני האדם הבוגרים.

כיוון שאתם צורכים מעט מאוד קלוריות, המשקל יורד מהר מאוד, אך אתם תאבדו בעיקר משקל של מים. וכנראה שתעלו את אותו המשקל חזרה מהר מאוד ברגע שתחזרו לאכול נורמלי. 

מומחי בריאות לא ממליצים על דיאטות עם מספר קלוריות נמוך כל כך, אלא אם אתם בהשגחת רופא. מומלץ למצוא דיאטה בה יורדים בין חצי קילו לקילו בשבוע בצורה מאוזנת ובריאה או להחליפה בשימוש בשורפי שומן לנשים או כלליים, יש הבדל משמעותי.

בחורה אוכלת ירקות

האם הדיאטה הזו נכונה עבור מצבים בריאותיים מסוימים?

כיוון שבדיאטת מרק כרוב צורכים מעט מאוד פחמימות, היא יכולה ליצור בעיות רבות עבור אנשים אשר צריכים לעקוב אחר דיאטת סוכרת ספציפית מאוד. 

אין התייחסות למלח בדיאטת מרק כרוב, לכן אם נאמר לכם להוריד את כמות צריכת הנתרן, אתם תצטרכו להפעיל המון שליטה עצמית ולא להשתמש במלחייה שלכם כאשר אתם מכינים את ציר המרק או מבשלים את הירקות. 

כיוון שאתם כנראה תעלו בחזרה את כל המשקל שירדתם, אין השפעה חיובית ארוכת טווח כלפי מחלות לב, כולסטרול או לחץ דם גבוה.

ולסיום

על אף שדיאטת מרק כרוב מהירה, זולה ופשוטה, אין זה פשוט להתמיד בה. אתם תחוו בעיקר רעב, חולשה ושיעמום. ייתכן שאפילו תרגישו מעט חולים. אם אתם ממשיכים עם דיאטת מרק כרוב מעבר לשבוע אתם תאבדו נוטריינטים חיוניים מאוד.

דיאטת מרק כרוב אינה מעודדת אתכם לשינויים הכרחיים באורח החיים שלכם אשר יכולים לעזור בשיפור מצבכם הבריאותי ובירידה במשקל שמחזיקה זמן. הירידה הדרסטית במשקל בזכות דיאטת מרק הכרוב יכולה לגרום לבעיות בריאותיות ואף להיות מסוכנת אם היא אינה נעשית תחת השגחה רפואית.

לעולם אל תתחילו דיאטה מבלי להתייעץ עם הרופא שלכם קודם. אם הם חושבים שאתם זקוקים לדיאטה דלת קלוריות, הם כנראה יראו לכם דיאטה בריאה יותר מדיאטת מרק כרוב.

נטע לוי
נטע לוי
דילוג לתוכן