משכך כאבים חזק ללא מרשם

סוג הכאב, מיקומו, ההיסטוריה הרפואית שלכם והתרופות הקיימות בשוק הם כולם פקטורים חשובים בבחירת משכך כאבים ללא מרשם אשר מתאים לכם בצורה הטובה ביותר.

בואו נודה בזה, כשזה מגיע לניהול כאבים קשים ומציקים, הפיתרון אינו זהה עבור כולם. בעוד שרוב הפעמים תצילחו להתמודד עם הכאב מבלי ללכת לרופא, קניית משכך כאבים טוב יכולה להיות עניין מבלבל למדי.

כיצד ניתן לדעת מיהו משכך הכאבים הטוב והבטוח ביותר – עבור הכאב אותו אתם חווים? לדוגמא, האם עליכם לקחת אספירין, אופטלגין או נורופן? אז לפני שאתם ניגשים לארון התרופות לקחת כדור, רצוי שתדעו כיצד לטפל בכאב שלכם באופן עצמאי.

3 קטגוריות עיקריות למשככי כאבים

ל מנת להבין איזה משכך כאבים לבחור וכיצד להשתמש בו בצורה הנכונה ביותר, ראשית עליכם להבין את ההבדלים בין הקטגוריות השונות. משככי כאבים ללא מרשם רופא לרוב נמצאים תחת אותן 3 קטגוריות בסיסיות:

  • תרופות נוגדות דלקתיות ללא סטרואידים
  • פרצטמול
  • תוספים טבעיים לכאב

תרופות נוגדות דלקתיות ללא סטרואידים

תרופות אלו כוללות אספירין, אייבפרופן (מוטרין ואדוויל), ונפרוקסן. התרופות האלו עובדות על ידי הפרעה ליכולתו של הגוף ליצור כימיקלים הגורמים לכאב ודלקת.

תרופות אלו עובדות בצורה המיטבית להקלה על כאבים ודלקות הנגרמות מפציעות, יותר משאר משככי הכאבים. אם אתם בריאים בדרך כלל, ללא בעיות כליות, בטן או לב, אספירין יעבוד מעולה ומהר עבור כאב זמני – כמו כאב ראש.

יחד עם זאת, אם אתם סובלים מכשל בלב, בעיות בעיכול כמו ריפלקס חומצי או בעיות בכליות, אתם צריכים להימנע מתרופות נוגדות דלקתיות ללא סטרואידים, כיוון שהן עלולות להחריף את המצבים הללו. בנוסף, תרופות אלו יכולות לעיתים להגביר פעילות של מדללי דם, לכן רצוי לבדוק את התאמתם עם תרופות אחרות שאתם נוטלים, לפני שאתם לוקחים כדור.

כאב ראש

פרצטמול

פרצטמול הוא ההימור הטוב ביותר כאשר אינכם יכולים לקחת תרופות נוגדות דלקתיות ללא סטרואידים – למשל, אם אתם סובלים מאולקוס, אלרגים לאספירין או סובלים באסטמה ברונכלית. זוהי גם בחירה מוצלחת עבור ילדים צעירים מ – 12 שנים ונשים בהריון או מניקות. פרצטמול הוא גם פיתרון מוצלח עבור קשישים, אנשים עם בעיות בכליות או מי שמשתמש במדללי דם.

קשה להאמין, אך אף אחד לא באמת ידע כיצד עובד פרצטמול לפני 100 שנה, עד שהתגלה. פרצטמול טוב בהורדת חום והקלה על כאבים, אך אין לו השפעה על דלקות. ועל אף שכעת יש הבנה טובה יחסית כיצד הוא פועל, מדענים עדיין מנסים להבין כיצד הוא פועל עם חלקים מסוימים במוח.

חשוב לנקוט בזהירות עם פרצטמול במקרים הבאים: עדיף לכם לקחת תרופות נוגדות דלקתיות ללא סטרואידים אם עברו פחות משש שעות מאז ששתיתם אלכוהול. זה תמיד רעיון טוב לבדוק כיצד עובד פרצטמול עם כל התרופות אשר אתם נוטלים לפני שאתם לוקחים כדור. זאת כיוון שמשככי כאבים שונים – כמו אלו לשיעולים והתקררות – מכילים פרצטמול יחד עם תרופות נוספות, כמו לא מעט משככי כאבים במרשם רופא.

תוספים טבעיים לכאב

הקטגוריה הזו מתייחסת למשככי כאבים אשר מתויגים תחת תוספי מזון טבעיים. דוגמאות נפוצות הן מגנזיום, כורכום וארניקה. הדבר הטוב בתוספים הטבעיים הוא שניתן לקחת הרבה מהמוצר ולהנות מיתרונותיו הטבעיים יחד עם דיאטה נוגדת דלקתיות.

מחקרים הראו כי מגנזיום עוזר לגוף להיות פחות רגיש לכאב, אך כמה לקחת ומה הצורה הטובה ביותר לקחת – ספריי, כדורים, אבקה, טבליות וכו׳ – תלויות בכל אחד, צרכיו והעדפותיו. נטילה של יותר מדי מגנזיום יכולה לגרום לשלשולים

כורכום ידוע בשל סגולתיו כנוגד דלקות, אך הוא יכול להגביר פעילות של תרופות מדללות דם.

ארניקה שומשה באופן מסורתי ברפואה הומיאופטית במשך מאות שנים, וכעת ניתן למצוא קרמים, ג׳לים, משחות וטבליות ארניקה לטיפול בכאב. מחקרים הראו שארניקה מפחיתה דלקות ויכולה לעזור לכאבים של דלקת פרקים שיגרונית, דלקת פרקים ניוונית, כאבים בגב התחתון ועוד. אמנם ישנם תיונים של ארניקה, אך לא מומלץ לשתות ארניקה בתה.

לפני שאתם בוחרים תוסף טבעי, התייעצו עם הרוקח על מנת לקבל החלטה מושכלת.

קיראו את התווית

מומחים מסכימים שקריאת התווית היא הדבר החשוב ביותר כאשר בוחרים משכך כאבים על מנת להיפטר מכאב ראש סורר.

עם זאת, קריאת התווית היא רק חלק אחד במשוואה. אתם צריכים לוודא שאתם מבינים את תוכן התווית במלואה. ייתכן שהתווית תזהיר אתכם לא לקחת את התרופה הספציפית הזו אם אתם נוטלים תרופות מסוימות אחרות או אם אתם סובלים ממצב רפואי מסוים. אחרי שאתם קוראים את התווית אתם צריכים להיות מסוגלים להבין כמה כדורים עליכם לקחת כמנה אחת, הכמות המקסימלית הבטוחה לנטילה ובאיזו תדירות ליטול את התרופה.

התווית נותנת הוראות מאוד ספציפיות לגבי הכמות שיש ליטול, התדירות ומשך הזמן שיש לקחת את התרופה. התווית גם תציין את המקרים בהם לא בטוח לקחת את התרופה הספיציפת הזו – כמו למשל, אם יש לכם בעיות בריאותיות מסוימות.

בעיות בכליות, קושי בנשימה, בעיות לחץ דם ובעיות גסטרונומיות יכולות להיות מושפעות מאוד ממשככי כאבים ללא מרשם, לכן אם אתם סובלים מאחת מהבעיות שנרשמו לעיל, רצוי שתתייעצו עם הרופא שלכם או עם הרוקח כאשר אתם בוחרים את משכך הכאבים. לכל משככי הכאבים תופעות לוואי פוטנציאליות, לכן חשוב לדעת את הפרופיל הרפואי שלכם וכיצד הוא תואם עם כל אחת מהתרופות.

זהו את הנקודה בה אתם צריכים לפנות לרופא לעזרה

יש חשיבות רבה בזיהוי הנקודה בה יש לפנות לרופא לקבל עזרה עם הכאב, ולא להמשיך בטיפול עצמוני של משככי כאבים.

כאב ראש הנמשך יותר מ – 10 ימים, כאבים בזמן הריון או סימנים של זיהום, כמו חום, הם רק חלק מהדוגמאות למצבים בהם חשוב מאוד להתייעץ עם הרוקח או הרופא שלכם לגיב שימוש באספירין או בכל סוג משכך כאבים אחר להקלה במצבכם.

מומלץ לדבר עם הרוקח, להסביר לו על סוג הכאב שאתם חווים, ההיסטוריה הרפואית שלכם, ולשתף איתו אם אתם מעשנים, שותים אלכוהול או נוטלים תרופות אחרות, על מנת שהוא יוכל לספק לכם את משכך הכאבים המתאים ביותר למצב שלכם.

אל תקחו יותר משככי כאבים ליותר זמן ממה שאתם באמת צריכים

אחת הבעיות הגדולות של משככי כאבים מתחילה כאשר אנשים נוטלים כמויות גדולות יותר ולזמן ארוך יותר ממה שמצוין בתווית. משככי כאבים טובים בטיפול בסימפטומים, אך לא בטיפול בבעיה עצמה.

האפשרות הכי טובה שלכם להקלה על כאב לאורך זמן? כאשר לוקחים משככי כאבים, יש לצרף גם טיפולים למניעת כאב כמו אימון גופני, הורדת הלחץ וירידה במשקל. יש הטוענים שגם שמן ה-CBD יכול להועיל.

ניתן להיפגש עם מומחה לטיפול בכאבים על מנת לקבל אבחנה של הפציעה או מקור הבעיה וליצור יחד איתו תוכנית ארוכת טווח להקלה על הכאבים.

כדורים ביד

אזהרות בנוגע למשככי כאבים

האמירה שפחות זה בעצם יותר מתאימה כאן מאוד. לעולם אל תיקחו יותר מהמנה המומלצת.

פרצטמול הוא דוגמא קלאסית. אם הכבד שלכם במצב בריא, אינכם צריכים לקחת יותר מ – 4 גרם, או 4,000 מיליגרם, ביום. אם הכבד שלכם אינו במצב תקין, אסור לכם לקחת יותר מ – 2 גרם, או 2,000 מיליגרם, ביום. חריגה מהכמות הזו תוביל למצב של פגיעה קשה בכבד.

בנוסף, פרצטמול ואלכוהול לא הולכים יחד, לכן הימנעו מליטול פרצטמול לחלוטין אם שתיתם, או שאתם מתכוונים לשתות אלכוהול בקרוב. מנת יתר של אספירין יכולה להיות קטלנית, וילדים בני פחות מ – 12 שנים צריכים להימנע מלקחת אספירין לחלוטין. ילדים בקבוצת הגיל הזו בסיכון לפתח סינדרום ריי, שהוא סינדרום נדיר אך יכול לגרום נזק קשה לכבד ואפילו למוות אם אינו מטופל.

כאשר משתמשים במשככי כאבים לזמן ממושך יותר מהמומלץ בתווית הכאב והכאב אינו מפסיק, זה סימן לפנות לעזרה רפואית.

דרך טובה להימנע ממנת יתר היא הערכה כל כמה זמן של הכאב על מנת לראות אם מצבו משתפר. חשוב לעשות זאת ולא לקחת את התרופה לזמן ממושך יותר מהמומלץ בתווית.

האם כל משכך כאבים טוב?

זה תלוי. סוג הכאב, מיקומו ופקטורים ספציפים נוספים הכוללים את ההיסטוריה הרפואית שלכם, משפיעים על משכך הכאבים הנכון ביותר עבורכם. לדוגמא, תרופות נוגדות דלקתיות ללא סטרואידים אידיאלים עבור מי שהכאבים אצלו מלווים בדלקות, אך הם יכולים לגרום לבעיות בכליות ובלחץ הדם אם אתם סובלים מבעיות כליות רציניות [1].

לכל התרופות והתוספים תופעות לוואי פוטנציאליות, לכן חשוב שתדעו את הפרופיל הרפואי שלכם ותתאימו את משכך הכאבים אליו באופן אישי ופרטני.

אם אינכם בטוחים, מומלץ להיעזר במישהו מקצועי כמו הרופא שלכם או הרוקח על מנת לבחור את משכך הכאבים הטוב ביותר עבורכם.

נטע לוי
נטע לוי
נטע היא יועצת תזונה מנוסה המביאה גישה הוליסטית לאימוץ אורח חיים בריא יותר עבור לקוחותיה. היא עזרה למאות אנשים לשנות את הרגלי התזונה שלהם ולאמץ תפריט בריא ונכון יותר בהתאם ליעדים אותם רוצים להשיג.
עשוי לעניין אותך..
× ליווי תזונה אישי חינם (3 מקומות)