עצירות בהריון

יולי 26, 2022

עצירות במהלך ההריון היא בעיה רווחת. כמעט מחצית מכל הנשים ההרות סובלות מעצירות בשלב מסוים. עצירות מתרחשת כאשר יש כאבי בטן או אי נוחות, יציאות קשות ולא תכופות ומעבר צואה קשה.

מה גורם לעצירות במהלך ההריון?

באופן כללי, דאגה, חרדה, פעילות גופנית מינימלית ודיאטה דלת סיבים עלולים לגרום לעצירות. עצירות במהלך ההריון נובעת מהעלייה בהורמוני פרוגסטרון המרגיעים את שריר המעי וגורמים למזון ולפסולת לנוע לאט יותר במערכת העיכול שלך.

לפעמים תוספי ברזל עשויים לתרום לעצירות. הקפידי לשתות הרבה מים אם את נוטלת תוספי ברזל. ייתכן שתצטרכי לעבור לסוג אחר של תוספי ברזל, אך חשוב להתייעץ תחילה עם הרופא שלך.

אישה בהריון

כיצד אוכל למנוע או לטפל בעצירות במהלך ההריון?

מניעה וטיפול בעצירות בהריון די דומות אחת אחת לשנייה. הנה כמה דברים שאת יכולה לעשות כדי למנוע עצירות או לטפל בה במידה ואת כבר סובלת:

  • אכלי תזונה עשירה בסיבים: באופן אידיאלי, מומלץ לצרוך לפחות 25 – 30 גרם ליום של סיבים תזונתיים מפירות, ירקות, דגני בוקר, לחם מדגנים מלאים, שזיפים מיובשים וסובין. זה עוזר להבטיח יציאת צואה קלה יותר.
  • שתי הרבה נוזלים: שתייה מרובה של נוזלים חשובה, במיוחד כאשר הגברת צריכת הסיבים מסייעת להבטיח צואה רכה יותר. שתי 10 עד 12 כוסות נוזלים בכל יום. השילוב של דיאטה עשירה בסיבים והרבה נוזלים יעזרו לך בצורה הטובה ביותר לסלק את הפסולת שלך. זיעה, אקלים חם/לח ופעילות גופנית עשויים להגביר את הצורך שלך בנוזלים נוספים.
  • התעמלות באופן שגרתי: אם אינך פעילה, יש לך סיכוי גדול יותר לסבול מעצירות. הליכה, שחייה ותרגילים מתונים אחרים יעזרו למעיים לעבוד על ידי גירוי תנועה במעי. תזמני פעילות גופנית שלוש פעמים בשבוע למשך 20-30 דקות כל פעם.
  • תרופות ללא מרשם: ישנם מוצרים ללא מרשם למשל שעשויים לעזור לרכך את יציאותייך ולהפחית עצירות. תמיד היוועצי עם הרופא שלך לפני השימוש בתרופות ללא מרשם.
  • צמצמי או המנעי מתוספי ברזל: תוספי ברזל עשויים לגרום לעצירות. תזונה נכונה ומאוזנת יכולה לעתים קרובות לענות על צורכי הברזל שלך במהלך ההריון. נטילת מנות קטנות יותר של ברזל במהלך היום במקום נטילת מנה שלמה בבת אחת יכולה להפחית עצירות. התייעצי עם הרופא לגבי בדיקת רמות הברזל שלך ובקשי ממנו המלצות לניהול צריכת ברזל במהלך ההריון.
אישה בהריון מתאמנת

באילו תרופות לעצירות אסור להשתמש במהלך ההריון?

תרופות משלשלות אינן מומלצות לטיפול בעצירות במהלך ההריון מכיוון שהן עלולות לעורר התכווצויות ברחם ולגרום להתייבשות. היוועצי עם הרופא שלך על נטילת תוסף סיבים ללא מרשם, או חומר משלשל או מרכך צואה.

אין להשתמש בשמנים מינרליים במהלך ההריון מכיוון שהם מפחיתים את ספיגת החומרים התזונתיים.

האם עצירות במהלך ההריון יכולה להגיע למצב חמור?

בדרך כלל לא, אבל מדי פעם עצירות במהלך ההריון יכולה להיות סימפטום לבעיה אחרת. אם יש לך עצירות חמורה המלווה בכאבי בטן, המתחלפת בשלשול, או שאת רואה בצואה ריר או דם, התקשרי מיד לרופא או למיילדת.

כמו כן, מאמץ במהלך יציאות או צואה קשה יכולה להוביל או להחמיר לטחורים [1], שהם ורידים נפוחים באזור פי הטבעת. טחורים יכולים לגרום לחוסר נוחות גדול מאוד, ולעתים רחוקות אף גורמים לבעיות רציניות. ברוב המקרים, הם חולפים תוך זמן קצר לאחר הלידה. עם זאת, אם הכאב חמור, או אם יש לך דימום רקטלי, התקשרי לרופא שלך.

  • בכל מקרה בכל בעיה או מצב רפואי בזמן ההריון וההנקה יש להתייעץ עם הרופא המטפל. המידע המובא כאן הינו לידע כללי ולא מהווה ייעוץ רפואי בשום צורה. 
יותם פרל
יותם פרל
דילוג לתוכן