6 היתרונות של קורדיספס המגובים במדע

יולי 26, 2022

קורדיספס זו סוג של פטרייה טפילה הגדלה על זחלים של חרקים. כאשר פטריות אלו תוקפות את בעל החיים אליו הן פולשות, הן מחליפות את הרקמה שלהן ומנביטות גבעולים ארוכים ודקים שצומחים אל מחוץ לגוף אליו הן פולשות.

שרידי החרק והפטריות נאספו ידנית, יובשו ושומשו ברפואה הסינית המסורתית במשך מאות שנים לטיפול בעייפות, הקאות, מחלות כליות וחשק מיני נמוך. תוספי תזונה ומוצרים המכילים תמצית קורדיספס הפכו לפופולריים יותר ויותר בשל היתרונות הבריאותיים הכביכול רבים שלהם.

מתוך יותר מ-400 מיני קורדיספס שהתגלו, שניים הפכו למוקד מחקר הבריאות: Cordyceps sinensis ו- Cordyceps militaris. עם זאת, חלק גדול מהמחקר הזה מוגבל למחקרים בבעלי חיים או בתנאי מעבדה, כך שמומחי הבריאות אינם יכולים כעת להסיק מסקנות לגבי ההשפעות של הפטריות על אנשים.

אך בכל זאת היתרונות הבריאותיים הפוטנציאליים שלהם מבטיחים.

מאמר זה מדגיש 6 יתרונות פוטנציאליים של קורדיספס, המבוססים על מדע.

1. עשויה לשפר את ביצועי האימון

ההערכה היא שהקורדיספס מגבירה את ייצור המולקולה אדנוזין טריפוספט (ATP) בגוף, החיונית לאספקת אנרגיה לשרירים. זה עשוי לשפר את האופן שבו הגוף משתמש בחמצן, במיוחד במהלך פעילות גופנית.

במחקר אחד, חוקרים בדקו את ההשפעות של הפטרייה על יכולת הפעילות הגופנית של 30 מבוגרים בריאים המשתמשים באופניים נייחים. במשך שישה שבועות קיבלו המשתתפים 3 גרם ליום של זן סינתטי של קורדיספס הנקרא CS-4 או גלולת פלסבו. עד סוף המחקר, ה-VO2 max עלה ב-7% אצל משתתפים שלקחו CS-4, בעוד שהמשתתפים שקיבלו את גלולת הפלסבו לא הראו שינוי.

VO2 max היא מדידה המשמשת לקביעת רמת הכושר.

במחקר דומה, 20 מבוגרים בריאים קיבלו גרם אחד של CS-4 או גלולת פלסבו במשך 12 שבועות. בעוד שחוקרים לא מצאו שינוי ב-VO2 max בשתי הקבוצות, המשתתפים שקיבלו CS-4 שיפרו מדדים אחרים של ביצועי פעילות גופנית.

מחקר נוסף בדק גם את ההשפעות של תערובת פטריות המכילה קורדיספס על ביצועי פעילות גופנית אצל מבוגרים צעירים יותר. לאחר שלושה שבועות, ה-VO2 max של המשתתפים עלה ב-11%, בהשוואה לפלסבו. עם זאת, מחקר זה מצביע על כך שקורדיספס אינה יעילה בשיפור ביצועי הפעילות הגופנית אצל ספורטאים מאומנים.

2. תכונות אנטי אייג'ינג

קשישים השתמשו באופן מסורתי בקורדיספס בכדי להפחית עייפות ולהגביר את הכוח ואת החשק המיני.

חוקרים מאמינים שתכולת נוגדי החמצון שלה עשויה להסביר את פוטנציאל האנטי-אייג'ינג שלה.

מספר מחקרים מצאו כי קורדיספס מגבירה נוגדי חמצון בעכברים מבוגרים, ועוזרת לשפר את הזיכרון והתפקוד המיני. נוגדי חמצון הם מולקולות שנלחמות בנזק הנגרם לתאים על ידי נטרול רדיקלים חופשיים, שעלולים לגרום למחלות ולהזדקנות.

מחקר אחד מצא שעכברים שקיבלו קורדיספס חיו מספר חודשים יותר מאשר עכברים שקיבלו פלסבו.

מחקר אחר מצא כי קורדיספס האריכה את חייהם של זבובי פירות, ותמך עוד יותר באמונה שיש לה יתרונות אנטי-אייג'ינג.

עם זאת, לא ידוע אם לקורדיספס יש את אותם יתרונות אנטי אייג'ינג גם בבני אדם.

3. השפעות פוטנציאליות נגד גידולים

הפוטנציאל של קורדיספס להאט את צמיחת הגידולים יצר עניין משמעותי בשנים האחרונות. חוקרים מאמינים שהפטריות עשויות ליצור השפעות אנטי-גידוליות בכמה אופנים.

במחקרי מבחנה, הוכח כי קורדיספס מעכבת צמיחה של סוגים רבים של תאים סרטניים אנושיים, כולל סרטן ריאות, מעי גס, עור וכבד. מחקרים בעכברים הראו גם שלקורדיספס יש השפעות אנטי-גידוליות על לימפומה, מלנומה וסרטן ריאות.

קורדיספס עשויה גם להפוך את תופעות הלוואי הקשורות לדרכים רבות של טיפול בסרטן. אחת מתופעות הלוואי הללו היא לוקופניה. לא להתבלבל עם לוקמיה סרטנית, לוקופניה היא מצב שבו מספר תאי הדם הלבנים (לויקוציטים) יורד, מצב המוריד את ההגנה של הגוף ומגדיל את הסיכון לזיהום.

מחקר אחד בדק את ההשפעות של קורדיספס על עכברים שפיתחו לויקופניה לאחר הקרנות וטיפולים עם טקסול, תרופה כימותרפית נפוצה. באופן מעניין, קורדיספס העלימה את הלויקופניה.

תוצאות אלו מצביעות על כך שהפטריות עשויות לסייע בהפחתת סיבוכים הקשורים לדרכי טיפול מסוימות בסרטן. עם זאת, חשוב לציין שמחקרים אלה בוצעו בבעלי חיים ובמבחנות, לא בבני אדם.

ההשפעות של קורדיספס על לויקופניה והתפתחות הגידול בבני אדם אינן ידועות, ולכן מומחי בריאות אינם יכולים כעת להסיק מסקנות.

4. עשוי לסייע באיזון סוכרת מסוג 2

קורדיספס מכיל סוג מיוחד של סוכר שעשוי לסייע בטיפול בסוכרת.

סוכרת היא מחלה בה הגוף אינו מייצר או מגיב להורמון האינסולין, שבדרך כלל מעביר את סוכר הגלוקוז לתאים לצורך אנרגיה. כאשר הגוף לא מייצר מספיק אינסולין או לא מגיב אליו כראוי, הגלוקוז לא יכול להיכנס לתאים, ולכן הוא נשאר בדם. עם הזמן, יותר מדי גלוקוז בדם עלול לגרום לבעיות בריאותיות חמורות. לכן, חשוב לאנשים עם סוכרת לוודא שרמות הסוכר בדמם נשלטות היטב.

באופן מעניין, קורדיספס עשויה לשמור על רמות הסוכר בדם בטווח בריא על ידי חיקוי פעולת האינסולין. במספר מחקרים בעכברים סוכרתיים, הוכח כי קורדיספס מפחיתה את רמות הסוכר בדם.

ישנן כמה ראיות המצביעות על כך שהפטרייה עשויה גם להגן מפני מחלת כליות – סיבוך שכיח של סוכרת. בסקירה של 22 מחקרים שכללו 1,746 אנשים עם מחלת כליות כרונית, אלו שנטלו תוספי קורדיספס חוו שיפור בתפקוד הכליות. עם זאת, תוצאות אלו אינן חד משמעיות. מחברי הסקירה ציינו שרבים מהמחקרים היו באיכות נמוכה. לכן, לא ניתן היה להגיע למסקנות לגבי ההשפעותיה של קורדיספס על תפקוד הכליות בבני אדם עם מחלת כליות כרונית.

5. יתרונות אפשריים לבריאות הלב

ככל שמתגלים יותר מחקרים על השפעותיה של קורדיספס על בריאות הלב, היתרונות של הפטרייה הופכים לברורים יותר ויותר. למעשה, קורדיספס מאושרת בסין לטיפול בהפרעות קצב לב, מצב שבו פעימות הלב איטיות מדי, מהירות מדי או אינן סדירות.

מחקר מצא כי קורדיספס הפחיתה באופן משמעותי את פגיעות הלב בחולדות עם מחלת כליות כרונית. פגיעות לב כתוצאה ממחלת כליות כרונית נחשבות כמגבירות את הסיכון לאי ספיקת לב, ולכן הפחתת פגיעות אלה עשויה לסייע במניעת השלכות אלו.

החוקרים ייחסו את הממצאים הללו לתכולת האדנוזין שיש בקורדיספס. אדנוזין הוא תרכובת טבעית בעלת השפעות הגנה על הלב.

קורדיספס עשויה גם להשפיע לטובה על רמות הכולסטרול. מחקר בבעלי חיים הראה שקורדיספס מפחיתה את הכולסטרול הרע (LDL). LDL יכול להעלות את הסיכון למחלות לב על ידי כך שהוא מוביל להצטברות של כולסטרול בעורקים. באופן דומה, הוכח כי קורדיספס מפחיתה את רמות הטריגליצרידים בעכברים. טריגליצרידים הם סוג של שומן שנמצא בדם. רמות גבוהות מגדילות את הסיכון למחלות לב.

למרבה הצער, אין מספיק ראיות כדי לקבוע אם קורדיספס מועילה לבריאות הלב גם אצל בני אדם.

6. עשויה לעזור להילחם בדלקתיות

אומרים כי קורדיספס עוזרה להילחם בדלקתיות בגוף.

למרות שחלק מהדלקות טובות, מצב דלקתיות כרוני עלול להוביל למחלות בריאותיות כמו מחלות לב וסרטן. מחקרים הראו שכאשר תאים אנושיים נחשפים לקורדיספס, חלבונים מיוחדים המגבירים את הדלקת בגוף מדוכאים. הודות להשפעות הפוטנציאליות הללו, חוקרים מאמינים כי קורדיספס עשוי לשמש כתוסף אנטי דלקתי שימושי או כתרופה.

למעשה, קורדיספס הוכחה כמפחיתה דלקתיות בדרכי הנשימה אצל עכברים, מה שהופך אותה לטיפול פוטנציאלי לאסתמה. עם זאת, נראה כי הפטריות פחות יעילות מאשר תרופות רגילות אשר מטרתן לספק הקלה לאזורים מודלקים בגוף.

לקורדיספס עשויים להיות גם שימושים מקומיים. מחקר אחד מצא שהיא הפחיתה את דלקת העור כאשר שמו אותה באופן מקומי בעכברים, והוכיחה עוד יותר את התכונות האנטי דלקתיות שלה.

התכונות הפוטנציאליות למלחמה בדלקתיות של קורדיספס טרם נצפו בבני אדם.

נטילת תוספי קורדיספס

קשה להשיג את Cordyceps sinensis והיא נושאת תג מחיר של יותר מ-9,000 דולר לחצי ק"ג.

מסיבה זו, רוב תוספי קורדיספס מכילים גרסה של הפטרייה שגדלה באופן סינתטי בשם Cordyceps CS-4.

כדי להבטיח רכישה של תוספי קורדיספס באיכות גבוהה, חפשו מותגים הנושאים את החותמת של הארגונים האמריקאים USP או NSF . אלו ארגוני צד שלישי המבטיחים שתוספי תזונה מכילים את המרכיבים הרשומים על התווית, ללא זיהומים.

מינונים

בשל מחקר מוגבל בבני אדם, אין קו מנחה מוסכם לגבי המינונים. המינון הנפוץ במחקר בני אדם הוא 1,000-3,000 מ"ג ליום. לטווח זה לא נצפו תופעות לוואי ונמצא כבעל יתרונות בריאותיים מסוימים.

תופעות לוואי ובטיחות

אין עדיין מחקרים שבדקו את בטיחות השימוש של קורדיספס בבני אדם. עם זאת, היסטוריה ארוכה של שימוש ברפואה סינית מסורתית מרמזת שהפטרייה אינה רעילה. למעשה, ממשלת סין אישרה את Cordyceps CS-4 לשימוש בבתי חולים ומכירה בפטרייה כתרופה בטוחה וטבעית.

לסיכומו של דבר

פטריית הקורדיספס מוכרת ברפואה הסינית המסורתית ושימשה במשך מאות שנים לטיפול במחלות רבות. למרות שהפטרייה מבטיחה בתחומים רבים, ישנו מחקר מועט על השפעותיה של הפטרייה על בני אדם. לפיכך, יש צורך במחקר נוסף לפני שמומחים יוכלו להמליץ על השימוש בה.

מחקרים בבעלי חיים ובתנאי מעבדה מראים שלקורדיספס יש פוטנציאל לשפר את בריאות הלב ולהילחם בדלקות, סרטן, סוכרת והזדקנות. עם זאת, רבים מהמחקרים הללו הם באיכות ירודה, ולא ניתן להרחיב את התוצאות לבני אדם.

ובכל זאת, היו מחקרים בבני אדם על ההשפעות של קורדיספס על ביצועי פעילות גופנית. נמצא כי הפטרייה עשויה להגביר את השימוש באנרגיה וחמצן במהלך פעילות גופנית.

נכון לעכשיו, אין הסכמה לגבי המינון שאנשים צריכים לקחת בכדי לקצור את היתרונות הבריאותיים הפוטנציאליים של הפטרייה, או עד כמה היא בטוחה לשימוש.

אם תבחרו לקחת תוספי קורדיספס, ודאו שהם נבדקו על ידי ארגוני צד שלישי לטוהר ואיכות.

רק הזמן יגיד אם היתרונות הבריאותיים של קורדיספס שנצפו במחקרי בעלי חיים ובתנאי מעבדה חלים גם על בני אדם.

יותם פרל
יותם פרל
דילוג לתוכן