חומץ תפוחים לקנדידה – האם זה עובד?

יוני 8, 2022

הבחירה שלנו
חומץ תפוחים - My Healty Way

פטריה בנרתיק (קנדידה) זוהי תופעה שכיחה אצל נשים וברוב המקרים ניתן לטפל ולפתור אותה באמצעים טבעיים. קנדידה היא פטרייה. בדרך כלל היא נמצאת בכמויות קטנות בנרתיק, בפה ובמערכת העיכול. כאשר כמות הפטרייה גדלה מתפתחת דלקת.

זה מלווה בתסמינים לא נעימים כמו: תחושת צריבה וגרד והפרשות מהנרתיק. הרופאים לא יודעים במרבית המקרים לזהות את הגורם המרכזי אבל נמצא קשר לסוכרת, שימוש באנטיביוטיקה, שימוש באמצעים שונים למניעת הריון, כגורמים העלולים לעורר את הזיהום הפטרייתי.

גלו כיצד להקל על התסמינים ולהשתמש בצורה בטוחה בחומץ התפוחים בקנדידה.

איך עוזר חומץ תפוחים בקנדידה?

לחומץ תפוחים יש השפעה אנטי מיקרוביאלית ואנטי פטרייתית מוכחת. הוא נמצא כמוריד את מספר שמרי הקנדידה במסגרת מחקרי מעבדה שונים.
אך האם הוא יעזור לחסל את הקנדידה גם באזור הנרתיק? מוקדם לקבוע חד משמעית. למרות הסימנים החיוביים, המחקר עדיין מוגבל וטרם התבצעו בדיקות על נסייניות.
אמנם, אין עדיין מספיק מחקר הבוחן את יעילותו של חומץ תפוחים בטיפול בדלקות קנדידה בנרתיק, אך הוא הוכח כיעיל בסיוע לזיהומים פטרייתיים אחרים.
כך למשל, מחקר שנערך בשנת 2015 מצא כי 30 דקות של חשיפה לחומץ תפוחים יש השפעה על פטריות הגורמות סטומטיטיס שיניים [1] ומביא להצלחה של 94% בטיפול בקנדידה באיזור הפה.
במחקר אחר בהיקף מוגבל, חומץ תפוחים שימש כטיפול יעיל בדלקת שגרמה לזיהום קשה בנרתיק, במקרה שלא הגיב לטיפול מסורתי על ידי אנטיביוטיקה. עם זאת, יש צורך במחקר נוסף כדי לקבוע את מידת היעילות באופן עקבי על בסיס מדגמים גדולים יותר.

במקרה וחומץ התפוחים לא עבד לכם והינכם מאולצים להיעזר באנטיביוטיקה, וודאו שאתם נוטלים פרוביוטיקה איכותית. ישנם ממצאים המצביעים על כך שלקיחת פרוביוטיקה עם אנטיביוטיקה עוזרת להחזיר את האיזון החיידקי לקיבה. ישנם גם מקורות פרוביוטיקה טבעיים, שילובם לאחר נטילת תרופות עשויים לעזור.

אישה סובלת
חומץ תפוחים יקל על תסמיני הקנדידה במהירות

עשוי לעניין אותך גם לקרוא על:

אופן השימוש בחומץ תפוחים בקנדידה

אם אתם רוצים להוסיף חומץ תפוחים למשטר התזונה הבריאה שלכם, יש ליטול אותו דרך הפה. שימוש בחומץ תפוחים ישירות על הנרתיק לא הוכח כבטוח או יעיל, ועלול להזיק לרקמת הנרתיק. זה עשוי גם להגדיל את הסיכון לזיהומים בנרתיק על ידי שיבוש מאזן ה- pH של באזור.

ניתן לקחת חומץ תפוחים כתוסף בצורת נוזל או כמוסות. המינון המומלץ הוא כ-2 כפות ביום במקרה של נוזל או בהתאם להוראות היצרן על גבי האריזה במקרה של כמוסות.

כדי לקחת חומץ תפוחים דרך הפה בצורת נוזל, יש לדלל תחילה את החומץ במים קרים או כחלק מחליטת תה. בדקו את בקבוק חומץ התפוחים שלכם כדי לקבוע את כמות החומצה אצטית בו. אם אינכם בטוחים, השתמשו ביותר מים לדילול כדי למנוע תחושת גירוי. חומץ תפוחים יכול לשמש גם כרוטב נהדר לסלטים וירקות או לשילוב עם דיאטת התפוחים כדי להדגיש את יתרונותיו של התפוח.

אפילו חומץ מדולל יכול להטריד מאוד את העור באזור הנרתיק, ולכן לא מומלץ להוסיף חומץ תפוחים לאמבטיה. זה יכול גם לשבש את מאזן החיידקים הטובים בנרתיק שלך, מה שמוביל לחוסר איזון של חיידקים ושמרים. כאשר שני גורמים אלה אינם מאוזנים, אתם נמצים בסיכון גבוה יותר לחוות זיהומים עתידיים וזיהום חיידקי המכונה וגינוזיס חיידקי.

מתי להתקשר לרופא?

רוב טיפולי הקנדידה ללא מרשם נמשכים מספר ימים עד להשגת התוצאה. אם נטלת חומץ תפוחים ללא תוצאות במשך שלושה ימים, פני לרופא. מקובל להניח שכל כאב או אי נוחות בנרתיק נגרמים כתוצאה מקנדידה. עם זאת, ההערכה היא כי עד שני שליש מהנשים הרוכשות מבצעות אבחון עצמי שגוי. אם לאחר 3 ימים אין הקלה, פני לרופא שלך כדי לקבוע את הסיבה לתסמינים שלך, כמו גם את הטיפול המתאים.

התסמינים השכיחים ביותר של זיהום קנדידה הם גירוד, צריבה והפרשה נרתיקית לבנה וסמיכה שנראית כמו גבינת קוטג'. אם יש לך תסמינים נוספים, פני לרופא שלך מכיוון שאת עלולה לחוות זיהום אחר.

 

לסיכום

המחקר הראשוני על ההשפעות האנטי-פטרייתיות והמיקרוביאלית של חומץ תפוחים על הקנדידה נראה מבטיח, אך טרם הוכח סופית מחקרית. אם הטיפול דרך הפה לא עוזר לאחר מספר ימים שוחחו עם הרופא המטפל.
לעולם אל תשתמשו בחומץ התפוחים ישירות על הנרתיק שלכן פעולה זו עלולה לגרום לתופעות לוואי חמורות.
חשוב לזכור, לדלל את חומץ התפוחים היטב מאוד לפני השימוש במים או בתה. ולעקוב אחר המינון המומלץ על גבי קופסאות הכמוסות.
ושוב, פנו לרופא אם יש לכם שאלות או חששות.

לסיוע בבחירת חומץ תפוחים מומלץ ניתן להיכנס לקישור זה.

הבחירה שלנו
חומץ תפוחים - My Healty Way
יותם פרל
יותם פרל
דילוג לתוכן