איך לעצור נשירת שיער

יולי 27, 2023

נשירת שיער, המכונה ברפואה התקרחות, היא הפרעה נפוצה המשפיעה על מספר עצום של אנשים ברחבי העולם. זה יכול להוביל ללחץ רגשי ולירידה בביטחון העצמי. עם זאת, מספר שיטות יכולות לסייע בניהול ואף להפוך את המצב הזה. אם אתה רוצה לדעת יותר על איך לעצור נשירת שיער, הנה שש דרכים מגובות מדעיות למניעת נשירת שיער:

הגדל את צריכת החלבון

חלבון ממלא תפקיד מכריע בצמיחת שיער, שכן זקיקי השיער מורכבים בעיקר מחלבון. צריכת כמות נאותה של חלבון – כ-40 עד 60 גרם ביום – יכולה לעזור לשמור על שיער בריא ולקדם צמיחת שיער. מזונות עשירים בחלבון כוללים דגים, בשר רזה, ביצים ומוצרי חלב. למי שמקפיד על תזונה טבעונית או צמחונית, עדשים, חומוס, קינואה ומוצרי סויה הם מקורות מצוינים לחלבון.

קח ויטמינים ומינרלים

ויטמינים ומינרליםמקורות תזונתיים של ביוטין ספציפיים, כגון ויטמינים A, B, C, D, E, אבץ וברזל, חיוניים לצמיחת שיער.

ביוטין, הידוע גם בשם ויטמין B7, בשילוב עם אבץ, נמצא כשומר על שיער בריא. ויטמינים אלו תורמים להיבטים שונים של בריאות השיער, מהתפתחות זקיקים ועד לתפקוד חיסוני המגן על הזקיק. עם זאת, התייעץ תמיד עם ספק שירותי בריאות לפני תחילת כל משטר תוסף חדש.

הקפידו על התזונה הים תיכונית

התזונה הים תיכונית, העשירה בפירות, ירקות וחלבונים, יכולה להועיל לבריאות השיער. הדגש של הדיאטה על צריכת פירות וירקות טריים, דגנים מלאים, חלבונים רזים ושומנים בריאים יכולים לספק את אבות המזון הדרושים לשמירה על שיער בריא וקידום צמיחת שיער.

השתמש בתרופות לנשירת שיער ללא מרשם

מינוקסידיל היא תרופה ללא מרשם המאושרת על ידי ה-FDA שיכולה למנוע נשירת שיער. זה מוחל באופן מקומי על הקרקפת, בדרך כלל כנוזל או קצף. ידוע כי מינוקסידיל מאריך את שלב הצמיחה של השיער, מה שמוביל לשיער ארוך וצפוף יותר לאורך זמן.

נסה טיפול באור לייזר ברמה נמוכה

טיפול בלייזר ברמה נמוכה הוא טיפול המאושר על ידי ה-FDA לנשירת שיער. זה מגרה זקיקי שיער כדי לקדם את צמיחת השיער. עם זאת, למרות שהיא יעילה, שיטה זו עשויה להיות גוזלת זמן ויקרה.

שמור על טיפול טוב בשיער ובקרקפת

תרגול טוב של טיפוח שיער וקרקפת הוא חלק בלתי נפרד ממניעת נשירת שיער. זה כולל הימנעות מטיפולי שיער קשים, שטיפת שיער באופן קבוע כדי לשמור על בריאות הקרקפת, והימנעות מתסרוקות שעלולות לאמץ את השיער וזקיקי השיער, כגון קוקו או צמות הדוקים.

גורמים לנשירת שיער

הרבה אנשים שואלים על איך לעצור נשירת שיער והסיבות לה, אז הנה כמה גורמים קומונים לנשירת שיער. נשירת שיער יכולה להיגרם ממספר מחסור בוויטמינים, כולל ויטמינים A, B, C, D ו-E, כמו גם המינרלים ברזל, סלניום ואבץ. ויטמינים תורמים להיבטים שונים של בריאות השיער, מהתפתחות וצמיחת זקיק שיער ועד לתפקוד חיסוני המגן על הזקיק.ביוטין לשיער 

ויטמין A מעורב בבריאות החיסון ובתהליכי צמיחת תאים לשיער. ויטמין B, על כל צורותיו, חיוני לצמיחת שיער, התפתחות תאית, איתות תאים וויסות גנים. תפקידו של ויטמין C בספיגת הברזל במעיים הוא קריטי לבריאות השיער, שכן רמות ברזל נמוכות עלולות להאט את צמיחת השיער ולגרום לנשירת שיער לאורך זמן.

ויטמין D הוא המפתח במניעת מצבי נשירת שיער כמו טלוגן אפפלוויום והתקרחות אנדרוגנטית, והוא קשור ישירות לקרטינוציטים, סוג של תאים חיוניים לצמיחת שיער. ויטמין E משמש כנוגד חמצון חשוב לשיער, מגן מפני מתח חמצוני בזקיקי השיער. מחסור בברזל ואבץ קשור לעתים קרובות לנשירת שיער, בעוד שרמות סלניום יכולות להשפיע על בריאות השיער בקיצוניות גבוהה ונמוכה כאחד.

עם זאת, חשוב לציין כי נטילת כמויות מוגזמות של ויטמינים מסוימים, כגון A וסלניום, עלולה להוביל לנשירת שיער. מחסור בויטמינים ומינרלים אלה, לעתים קרובות יותר, גורם לבעיות שונות לבריאות השיער.

נשירת שיער יכולה להיגרם על ידי גורמים שונים אחרים, כולל גנטיקה, מתח, חוסר איזון הורמונלי, תסרוקות מסוימות, טיפול שיער מזיק, תרופות ספציפיות ומצבים רפואיים. בהתאם לסוג נשירת השיער שחווית, היא יכולה להיות זמנית או קבועה. ברגע שהגורם מזוהה ומסלק, צמיחת שיער יכולה להתחדש לעתים קרובות.

האם ניתן לבטל נשירת שיער?

היכולת להפוך את נשירת השיער תלויה בסוג ובגורם לנשירת השיער. צורות מסוימות של נשירת שיער הן קבועות, כגון התקרחות ציקטרית. עם זאת, במקרים רבים, ברגע שהגורם הבסיסי מזוהה ומטופל, צמיחת השיער יכולה להתחדש. נשירת שיער זמנית הנגרמת על ידי גורמים כגון מתח, תרופות מסוימות או מצבים רפואיים מתהפכת בדרך כלל לאחר הסרת גורם הלחץ או הטיפול במצב.

נשירת שיער יכולה להרגיש מכריעה, אבל חשוב לזכור שקיימים פתרונות. התייעץ עם ספק שירותי בריאות או רופא עור לקבלת ייעוץ אישי ואפשרויות טיפול. נשירת השיער שלך יכולה להיות אינדיקטור למצב בריאותי בסיסי, אז אל תהססו לפנות לקבלת טיפול רפואי.

יותם פרל
יותם פרל
דילוג לתוכן