משקולות יד מומלצות

אוגוסט 22, 2022

בין אם אתם מתאמנים בחדר כושר או בבית, משקולות יד הן לרוב ציוד הכושר הנפוץ והמבוקש ביותר. משקולות יד הן רב תכליתיות ומאפשרות לבצע מגוון רב של אימונים ולעבוד על קבוצות שרירים שונות.

 בגלל המגוון הרחב של המותגים הקיימים בשוק, זו יכולה להיות משימה לא פשוטה לבחור את סט המשקולות הנכון עבורכם. מאמר זה יסייע לכם למצוא את המשקולות הטובות ביותר על מנת לענות על צרכי הכושר שלכם.

מה חשוב לבדוק במשקולות יד

כל סט של משקולות במדריך זה עבר סדרה של בדיקות כדי לבחון עד כמה הן טובות תוך השוואה בין ארבע הקטגוריות הללו: עיצוב, איכות, ניידות וערך.

עיצוב: עיצוב המשקולות הוא לרוב פשוט, ניתן לבחור בין משקולות במשקל אחד לבין משקולות שיש בהן הברגה וניתן לגוון את המשקלים. מה שזה אומר זה שאין צורך לקנות סט של משקולות יד במשקל של 2.5 ק"ג, סט של משקולות יד במשקל של 7.5 ק"ג וסט של משקולות יד במשקל של 12.5 ק"ג.

 קונים זוג אחד מסוג המשקולות הזה ויש לכם את היכולת להגיע לכל משקל שתצטרכו. כמה מהדברים הנוספים שבחנו במשקולת סטנדרטית לגבי הבחירות העיצוביות היו נוחות האחיזה והמגוון האפשרי בתרגילים.

משקולת ביד של אישה

איכות: רוב משקולות הפלדה ידועות באיכותן והן בדרך כלל מחזיקות מעמד עשרות שנים (אם מטפלים בהן כמו שצריך). משקולות העשויות מכל חומר אחר לרוב יפגמו וישחקו מהר ולא יחזיקו לאורך זמן.

ניידות: קטגוריה נוספת חשובה מאוד במשקולות המתכווננות היא הניידות. כאשר אנחנו נאלצים לקנות סטים רבים של משקולות במשקלים שונים, נוצרת הבעיה איך לאחסן אותם. למרות שחלקן מגיעות עם מעמד משלהן, לא תמיד זה נוח ולפעמים תופס הרבה מקום בבית.

תמורה למחיר: אנחנו רואים את הערך כשילוב של הקטגוריות המפורטות מעלה, כמו גם את המחיר הסופי של המשקולות. בהתחשב עד כמה משקולות יכולות להיות יקרות כאשר קונים מספר זוגות, הערך הכולל שאתם מקבלים הוא מרכיב מרכזי. לפעמים מרגיש שעדיף להוציא סכום גבוה יותר על מוצר איכותי שיחזיק לאורך זמן ויאפשר לכם לבצע מגוון רב של אימונים מאשר להוציא פחות על מוצר ברמה נמוכה יותר שאינו עונה על הצרכים שלכם בטווח הארוך.

איש עם משקולות

שאלות נפוצות

למשקולות גומי יש סיכוי נמוך יותר לגרום נזק לריצוף (או לקירות), כך שהן הטובות ביותר עבור כל מי שמתאמן על רצפות עץ או לינוליאום, וסביר להניח שגם עבור כל מי שמתאמן בחלל קטן.

 משקולות פלדה, לעומת זאת, יהיו בחירה טובה יותר עבור מישהו שיש לו משטח גומי בחדר כושר ביתי ייעודי או במחסן. זה לא אומר שהן מיועדות רק לאנשים עם ריצוף ממוגן, אבל אם תחליטו לקנות משקולות פלדה ולהשתמש בהן על רצפת עץ קשה או סוג של ריצוף שיכול להיפגע בקלות, יש לנקוט במשנה זהירות.

המחירים של משקולות יד יכולים לנוע בין כ-300 ש״ח (עבור משהו בטווח של 2.5-5 ק"ג) ועד מאות ואלפי שקלים (זה כולל משקולות בודדות של משקלים גבוהים יותר או סט מגוון של משקולות).

 הסכום המדויק שתצטרכו להשקיע יהיה תלוי בעיקר בתקציב שלכם. אם התקציב שלכם מוגבל, אתם יכולים גם להיות יצירתיים ולשלב משקולות יד עם רצועות התנגדות, שיכולות בחלק מהמקרים להיות אף יותר יעילות.

כל היופי במשקולות יד הוא שהן מאפשרות לבצע מגוון רחב של אימונים שאינם מוגבלים רק לחיזוק ופיתוח הידיים, אלא אפשר באמצעותן לחזק אזורים שונים ורבים של הגוף [1] כמו עבודת רגליים, בטן וגב.

המטרה שלכם באימון עם משקולת יד היא לדחוף לשיפור מאימון לאימון ולהגדיל מעט את העצימות עבור כל תרגיל. ניתן להעלות את דרגת הקושי על ידי הוספת משקל או על ידי הגדלת סך החזרות ומספר הסטים שאתם מבצעים.

 לשם ההבנה, תוכלו למשל להשתמש בשיטה הבאה: מצאו משקל שאתם יכולים לעשות באמצעותו שמונה חזרות לשלושה סטים. הוסיפו חזרה אחת לכל סט בכל שבוע וברגע שתגיעו ל-12 חזרות, הוסיפו 5 ק"ג ונסו שוב לבצע שלושה סטים של שמונה חזרות.

 לשם כך, יהיה זה טוב שיהיו ברשותכם זוג משקולות יד במשקל קל יחסית, במשקל בינוני ובמשקל כבד אם זה המקור העיקרי שלכם לפעילות גופנית. כך תוכלו להגדיל את נפח האימונים הכולל שלכם ולהמשיך להתקדם.

משקולות מהוות דרך אימון מעולה גם למתאמנים מתחילים. כל מה שאתם יכולים לעשות עם מוט עם משקל, אתם יכולים לבצע עם משקולת יד – אם כי עם משקל קל יותר.

 משקולות יד מהוות דרך מצוינת ללמוד ולשפר טכניקה של תרגילים מורכבים כמו סקווט, לחיצה כתפיים וחתירה לפני שאתם עוברים להשתמש במוט עם משקל כבד יותר. הן גם פחות מסורבלות ממוטות והרבה יותר קלות לאחסון בבית או בדירה.

 מתאמנים מתקדמים יותר נהנים מהעובדה שמשקולות יד מאפשרות לעבוד על השרירים בצורה מבודדת יותר ובאופן חד צדדי (לעבוד על צד אחד בכל פעם), מכיוון שצד ימין ושמאל שלכם צריכים לעבוד באופן עצמאי כדי לאזן את המשקל. כך תוכלו לחזק את הצד החלש שלכם, מה שיסייע לכם להרים משקלים גבוהים ביעילות יותר בהמשך.

על אף שהן מצוינות לאימוני ידיים, זה לא היתרון היחיד שלהן. שימוש במשקולות יד זו גם דרך מצוינת לחזק את שרירי הליבה. בהשוואה לעבודה עם מוט, משקולות יד מאתגרות יותר את יציבות הגוף ומאפשרות עבודה חד צדדית. משקולות יד מספקות למתאמן המתחיל או המתקדם הזדמנות להתאמן באמצעות תנועות מורכבות (תנועות המניעות יותר ממפרק אחד בבת אחת) בעצימות נמוכה עד גבוהה כמו גם תנועות מבודדות עבור שרירים ספציפיים.

יותם פרל
יותם פרל
דילוג לתוכן