תוסף ברזל

ינואר 23, 2022

10 תוספי ברזל נבדקו
12 שעות מחקר
49 ביקורות שנבחנו
ללא פרסומות

תוסף ברזל חשוב מכיוון שאחראי על תהליך הייצור של כדוריות דם אדומות. תפקידן להביא את החמצן אל הרקמות, השרירים ופינוי הפסולת בצורת פחמן דוח חמצני החוצה. מחסור בברזל גורם לעייפות, אנמיה ושלל תופעות לוואי שליליות. ההבנה הזאת הופכת את הברזל לאחד מתוספי החובה עבור רבים. בשל כך יש כיום שפע של תוספי ברזל, הבעיה שיש יצרנים פחות טובים המספקים מוצרים נחותים שלא ממש עוזרים. אנחנו מאתרים עבורכם רק את הטוב ביותר שיש.

ברזל הוא אחד המינרלים בגוף האדם. אם אין לכם מספיק ברזל, גופכם לא יכול לייצר המוגלובין, וייתכן שתפתחו אנמיה. אחת הדרכים לטפל באנמיה היא עם תוספי ברזל הכוללים כדורים, כמוסות טיפות וכדורים עם שחרור ממושך של ברזל. מטרת תוספי הברזל היא לטפל בסימפטומים של מחסור בברזל על ידי העלאת רמות הברזל וההמוגלובין בגוף.

מה זה ברזל?

ברזל הוא אחד המינרלים בגוף האדם. ברזל הוא אחד החומרים המרכיבים המוגלובין, החומר הנמצא בתאי דם אדומים אשר נושאים את מולקולות החמצן בתוך הגוף. כאשר אתם סובלים ממחסור בברזל, גופכם לא מסוגל לייצר המוגלובין, ואתם עלולים לפתח אנמיה. האנמיה הזו ידועה בתור אנמיה ממחסור חמור בברזל, והיא אנמיה הנפוצה ביותר.

גורמים אשר יכולים להוריד את כמות הברזל בגופכם כוללים:

מהם הסימפטומים של אנמיה?

ישנם מספר סימפטומים אותם אתם עלולים להרגיש בכל סוגי האנמיה. הסימפוטמים הם:

למי יש נטייה גדולה יותר להתפתחות אנמיה כתוצאה ממחסור בברזל?

כל אחד יכול לפתח אנמיה כתוצאה ממחסור ברזל, אם כי קבוצות אלו הן בעלות סיכון גבוה יותר:

איך מאבחנים אנמיה?

הרופא שלך יכול להפנות אותך לבדיקות דם שיאמרו לכם אם יש לכם אנמיה. סוג בדיקת הדם וכמות בדיקות הדם שיש לבצע תלויות בסוג האנמיה שהרופא שלך חושב שיש לך. בדיקות הדם ימדדו את רמת ההמוגלובין וכמות הברזל בגופכם. אם התוצאות נמוכות הרופא יאבחן אצלכם אנמיה.

כיצד מטפלים באנמיה?

הרופא שלכם יתאים לכם את הטיפול המתאים לכם על פי סוג האנמיה שיש לכם. הרופא שלכם חייב לאבחן קודם אם האנמיה שלכם נגרמה מדיאטה בעייתית או מבעיה רפואית חמורה יותר. אז יוכלו להיות מטופלים גם האנמיה וגם הגורם לה.

באילו מאכלים יש כמות גבוהה של ברזל?

המאכלים הבאים מהווים מקור טוב לברזל:

מהם תוספי ברזל?

בנוסף לאכילת מאכלים עשירים בברזל, ייתכן ותצטרכו לקחת תוספי ברזל. ישנם סוגים רבים של תוספי ברזל הכוללים כדורים, קפסולות, טיפות וכדורים עם שחרור ממושך של ברזל.

מטרת תוספי הברזל היא לטפל בסימפטומים של מחסור בברזל על ידי העלאת רמות הברזל וההמוגלובין בגוף.

אינכם צריכים מרשם רופא עבור תוספי ברזל. התייעצו עם הרופא שלכם איזה מתוספי הברזל הוא הנכון ביותר עבורכם.

אישה מחזיקה תוסף ברזל

הברזל בגופכם נקרא ״ברזל אלמנטלי״ תוספי ברזל שונים מכילים כמות ברזל אלמנטלי שונה. כאשר אתם בוחרים את תוספי הברזל, בידקו את התווית שלו על מנת לראות כמה ברזל אלמנטלי הוא מכיל;   כמות גבוהה יותר משמעותה יותר ברזל שגופכם יספוג. נוסף על כך משמשים תוספי הברזל כתוסף מומלץ לספורטאים.

מה כמות תוספי הברזל שרצוי לקחת כטיפול באנמיה ממחסור בברזל?

הרופא שלכם יגיד לכם כמה ברזל אתם צריכים לצרוך מדי יום. לטיפול באנמיה ממחסור בברזל אצל מבוגרים, 100 – 200 מיליגרם ברזל אלמנטלי ליום היא הכמות המומלצת. הדרך הטובה ביותר לקחת תוספי ברזל על מנת לספוג את הכמות הגבוהה ביותר של ברזל היא לחלק את התרופה לנטילה פעמיים או יותר במהלך היום.

עם זאת כדורים עם שחרור ברזל ממושך ניתן ליטול אחת ליום.

אנא שימו לב לדברים הבאים:

מתי תתחילו להרגיש טוב יותר?

תלוי בסוג האנמיה [1] שיש לכם ובמצב בו אתם נמצאים. לרוב, לוקח בין שבוע לחודש (אחרי שהתחלתם ליטול את תוספי הברזל) עד שתתחילו להרגיש טוב יותר. המשיכו לשים לב לסימפטומים שלכם ולתופעות לוואי שונות היכולות להיווצר מנטילת תוספי ברזל. רצוי להתייעץ עם הרופא שלכם לגבי כל שאלה שמטרידה אתכם.

מהן תופעות הלוואי של תוספי ברזל?

תוספי ברזל יכולים לגרום להיווצרות תופעות הלוואי הבאות:

לכמה זמן תצטרכו לקחת את תוספי הברזל?

הרופא שלכם יגיד לכם לכמה זמן תצטרכו לקחת את תוספי הברזל. לרוב, אחרי שרמות ההמוגלובין והברזל בגופכם חוזרות למצב תקין, תמשיכו לקחת את תוספי המזון לעוד כחצי שנה. לאחר מכן תצטרכו לעשות בדיקות דם בתדירות קבועה על מנת למדוד את כמות הברזל בדמכם.

נטע לוי
נטע לוי
דילוג לתוכן